ÚTERNÍ GLOSY 17.04.2007

Miroslava Macka
V dnešním sloupku Lidových novin k Topolánkově návštěvě výstavy vítězných projektů Národní knihovny v Praze na Letné klade Martin Zvěřina tuto řečnickou otázku: Je ale v případě knihovny, na kterou Praha čeká minimálně od konce druhé světové války, otázka peněz ta nejdůležitější? A ihned si na ni odpovídá: Nikoliv.
Tato odpověď by ovšem byla správná, kdyby šlo o soukromý projekt, při němž vskutku může rozhodovat mnoho jiných faktorů. U projektů veřejných, za cizí peníze, by ovšem mělo být rozhodující jedno jediné kritérium: peníze, jejich nejefektivnější vynaložení.
Bohužel to tak u nás, zásluhou různých zájmových skupin, hochů, co spolu mluví a všelikých příživníků na veřejných rozpočtech, není. Proto taky platíme daně jako mourovatí a dostává se nám za ně málo, a navíc často mizerných, věcí a služeb.

Velice zajímavou zprávu přinesla dnešní MF Dnes: Policie je zásluhou záznamu z bezpečnostní kamery na stopě nájemného vraha, který zabil majitele bezpečnostní agentury Lenia Jiřího Kubína. Jiřího Kubína, který se znal se skupinou lidí kolem též zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Ta zajímavá zpráva je ta, že firma Lenia zabezpečovala nejen byty Tomáše Pitra a Františka Mrázka, ale také byt expremiéra Stanislava Grosse. Přitom firma Lenia je v podezření, že mohla k bezpečnostním systémům instalovat i tajné odposlechy...

Strana zelených opakovaně řeší kvadraturu kruhu: jak donutit lidovce Čunka opustit vládu a sami zůstat u koryt.

Ke dnešní stávce Škodováků nabízím citát ze slavné knihy Adama Smitha "Bohatství národů": Větší úlohu při tvorbě bohatství hrají schopnosti, než poměr užitečné práce.