STŘEDEČNÍ GLOSY 11.04.2007

Miroslava Macka
Od prvního ledna příštího roku zaplatíme při návštěvě lékaře třicet korun. Pokud nás ovšem lékař pozve na preventivní prohlídku, na kontrolu či nás odešle ke specialistovi, pak ne. Pokud ovšem by měla suma, kterou zaplatíme ročně na poplatcích a doplatcích na léky přesáhnout pět tisíc, nezaplatíme už nic, ale do této sumy se nebude započítávat suma za hospitalizaci (60 korun denně) a doplatky za léky, které budou dražší než nejlevnější varianta dostupná na trhu a také ne suma za léčiva a potraviny pro zvláštní lékařské účely určené k podpůrné léčbě.
Jak vidíte, záležitost zcela jednoduchá, časově a administrativně zcela nenáročná a přinášející zdravotnictví spoustu peněz, dodávám ironicky, neboť jediným smyslem navrhovaných poplatků má být regulace nadužívání a zneužívání zdravotní péče na straně poptávky. Pak musí být ovšem regulační mechanismy jednoduché, administrativně nenáročné a nejraději bezvýjimečné.
A by bylo jasno. jsem bezvýhradně pro zavedení nových regulačních opatření ve zdravotnictví, a to jak na straně poptávky, tak hlavně nabídky, obávám se ovšem, zda bude typicky české, tedy nedotažené a neprovázané řešení účinné tak, jak si reformátoři přejí.
A co z návrhu zbude po průchodu parlamentem...

Premiér Zeman se kdysi pustil do novináře Ivana Breziny a použil při tom zřejmou lež. Novinář se obrátil na soud. V těchto dnech soud definitivně skončil: po osmi letech !!
Další kuriozitou je to, že soudkyně Žáková, která nejprve rozhodla, že se Zeman novináři omlouvat nemusí, nyní dle rozhodnutí Ústavního soudu odsoudila Zemana k omluvě.
Dvojnásobný Kocourkov, co říkáte?
A co myslíte, bude někdo za takový letitý šlendrián postižen?

Již staří Římané věděli, že Tres feminae et tres anseres nundinae sunt, tedy že
Tři ženy a tři husy tvoří trh.