PÁTEČNÍ GLOSY 30.03.2007

Miroslava Macka
Včerejší porucha serveru je opět odstraněna a tak Vás vítám a přeju hezký jarní den.

Europoslanci Cabrnoch a Ouzký zažalovali exministra zdravotnictví Ratha za to, že je nařknul z tunelování Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Prvoinstanční soud rozhodl v případě Cabrnoch - Rath ve prospěch Cabrnocha, ve sporu Ouzký - Rath ve prospěch Ratha.
Podivuhodný to výsledek, co říkáte?
A víte, co je nejhorší? Že už se tomu ani příliš nedivíme.

Premiér Topolánek včera prohlásil, že media v případu vicepremiéra Čunka uspořádala "mediální štvanici nad rámec jakéhokoliv vkusu.
Vidím to jinak: tasemnicovitá prohlášení vicepremiéra Čunka o původu jeho statisíců - milionu - milionů, tak ta byla nad rámec jakéhokoliv vkusu a hlavně soucitu s myslící veřejností.
Ale co chceme ve státě, kde je nám nadále tvrzeno, že Grossovi půjčil na byt strýček Vik, kterému zase půjčil jakýsi Rod...

A vicepremiér Čunek pokračuje: dnes měl, dle svých vlastních slov, přinést "skandální odhalení", týkající se jeho případu. Konat se ovšem nebude. Čunkův advokát Bruna totiž oznámil: "Pan Čunek mi zatelefonoval a oznámil mi, že si to zatím nepřeje."
A jak už tak u nás bývá zvykem, nebyl a nebyl stavu si vzpomenout, kdy mu to vicepremiér zavolal....

Také ministr Bursík nezapře, že je českým politikem jako poleno. Na prostý dotaz Lidovek, zda v cause Čunek změnil názor, když už nepožaduje jeho odchod z vlády, odpověděl: Já nevím, proč bych to měl teď řešit. Nejradši bych byl teď někde na horách, to by pro mě bylo mnohem lepší."

V případě vyšetřování, kterak se dostala Kubiceho zpráva na veřejnost, se zjistilo, že Inspekce ministerstva vnitra odposlouchávala i -náctileté děti. Zřejmě předpokládala (spolu se soudcem, který odposlechy povolil), že zazní něco v tom smyslu: "Hele, vole, včera se fotr chlubil matce, jak tomu Paroubkovi natrhnou ...." a nebo, jak prosáklo z Inspekce, nabyla dojmu, že by si podezřelý Ivan Langer mohl půjčovat mobily od dětí svých známých a přátel...
Moc rád bych znal jména policistů, kteří vyplnili tuto žádost a hlavně soudce, který tyto odposlechy povolil.
A moc rád bych si s nimi v televizi v přímém přenosu sedl k popovídání si...

Redaktorka Lidovek Jana Machalická dnes v článku, obhajující Kaplického návrh Národní knihovny na Letné, užila podtitul "Je hloupé odsuzovat něco, do čeho jsme se ani nepokusili proniknout", přičemž titulek zní "Abstraktní umění dráždí."
Její jistota, že do všech či většiny uměleckých děl, včetně abstraktních, lze poučeně proniknout, jeví se mi ovšem naivní: v umění, stejně jako u ostatního zboží, se vždy musíte prohrabat 95 procenty šuntu, než narazíte na skutečnou kvalitu. Pronikat do šuntu je pak otázkou osobního vkusu a velmi se obávám, že v těchto případech nejde o poučenost, ale o prachsprostou snobárnu v tom nejhorším slova smyslu.

Již staří Římané věděli, že Uctumque est ventus, exim velum vortitur, tedy že
Plachty je vždy třeba obracet proti větru.

Po čase Vám zase připomínám, že si stále ještě můžete objednat knížku "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka", a to dobírkou až do domu, na adrese m.vitovcova@volny.cz
Neváhejte!