ČTVRTEČNÍ GLOSY 1.03.2007

Miroslava Macka
Včera ráno jsem zaslechl v Radiožurnálu otázku na politologa, jehož jméno mně uniklo, jak si máme vysvětlit, že si tři čtvrtiny lidí myslí, že Václav Klaus je schopným a kompetentním prezidentem.
I nastalo bla, bla, bla, přičemž jednoduché a logické vysvětlení samozřejmě nepadlo: tři čtvrtiny lidí si myslí, že Václav Klaus je schopným a kompetentním prezidentem proto, že Václav Klaus je schopný a kompetentní prezident.
Uznávám ovšem, že bez toho bla, bla, bla by se podobní experti neuživili...

Jiří Paroubek ve včerejším rozhovoru s Michaelou Jílkovou v MF Dnes předvídatelně nezklamal. Zde typická ukázka:
Jílková: Kdybyste byl smířlivější, třeba byste předsedou Poslanecké sněmovny byl?
Paroubek: ODS vyjádřila takové programové podmínky, že to nebylo možné.
Jílková: A co po vás požadovali? Protože předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř říká, že naopak vy jste požadovali různé funkce a pozice.
Paroubek: No tak já se nechci panem Tluchořem zabývat, to je nedůstojné.
Jílková: No tak je to předseda poslaneckého klubu ODS. A když to neřeknete, tak si člověk může myslet...
Paroubek: ...že si vymýšlím. Tak si to myslete. Já skutečně nebudu říkat, co bylo v rámci interních jednání. Je samozřejmě nepříjemné, že předseda Tluchoř obsah jednání zkresluje, ale to je u něj obvyklá metoda.
Jíková: Ale nevíme, jestli ho nezkreslujete vy.
Paroubek: Tak abych to nezkresloval, tak o tom raději nebudeme hovořit.
Stále stejný puchejř, co říkáte?

Také odpověď ministra zdravotnictví ve stínu Davida Ratha na otázku "Podpoříte změny ve zdravotnictví?", kterou mu položila MF Dnes, je obdivuhodná:
V situaci, kdy ministr zdravotnictví chystá privatizaci zdravotního pojištění a privatizaci nemocnic s výjimkou fakultních, jsou jakékoliv poplatky naprosto nepřijatelné, nebezpečné a asociální. Pokud by vláda z privatizačních plánů ustoupila a akceptovala síť neziskových nemocnic, tak by se o nějakých poplatcích možná dalo uvažovat.

Čtenář glos k. K. mi zaslal následující miniúvahu:
Nemám rád, když někdo trpí stíhou, nicméně když sleduji kauzu gripeny a přemýšlím nad Janem Kavanem, napadá mě následující :
Co tím ten člověk skutečně sledoval? Zdá se to být stejně podivné a nepochopitelné jako jeho boj proti komunismu&spolupráce s STB. A není náhodou možné, že tento člověk je stále "agentem" a že jen dokonale hraje svoji úlohu? Vždyť je evidentní, že tato kauza půjde napříč politickým spektrem a poškodí obrovským způsobem celou českou politickou elitu, a dál sníží důvěru lidí v politiku. A není tohle náhodou hlavní smysl toho všeho? Je totiž jisté, že jediný, kdo v tom není zamíchán, jsou komunisté - ergo budou také jediní, kdo na tom vydělá a mohou zásadním způsobem posílit. Všiml jste, si jak podezřele zticha zatím jsou....?

Čtenář glos A. S. zase následující text:
V posledních týdnech se množí požadavky různých aktivistů i politických stran k vypsání referenda ohledně umístění radarové základny USA na našem území. Každému soudnému člověku však musí být jasné, že požadavek referenda slouží těmto subjektům pouze k získávání politických bodů. Složité kroky, zvláště mají-li mezinárodní přesah totiž nemůžeme řešit referendem. Už jen proto, že nelze položit relevantní otázku.

Tato otázka může znít: Jste pro umístění vojenské základny USA na území ČR? Většina lidí odpoví NE. Jsou totiž většinou proti jakýmkoliv základnám kdekoliv.
Pokud ale otázka bude znít: Jste ochotni umístěním radarové základny USA na území ČR přispět v případě jaderného konfliktu k záchraně několika tisíc, možná miliónů životů? Pak bude pravděpodobně odpověď ANO. Kdo by nechtěl zachraňovat životy?
I když mnoha lidem jsou třeba životy lidí žijících někde jinde úplně fuk. Aktivisté bojující proti radaru pak třeba vyhlásí veřejnou sbírku na pomoc obětem a budou sbírat stejné politické body.
Jak můžeme ale očekávat, že nám někdo pomůže s obranou našeho území, když sami nejsme ochotni hájit víc, než své dvě řádky brambor?

Již staří Římané věděli, že In maxima fortuna minima licentia est, tedy že
Nejvyšší postavení skýtá nejméně volnosti.