STŘEDEČNÍ GLOSY 28.02.2007

Miroslava Macka
Pokud kroutíte hlavou nad tím, jak mohlo být něco takového jako Jan Kavan naším ministrem zahraničí, tak se, než si tu hlavu ukroutíte, střízlivě porozhlédněte i po dalších českých vládách, včetně té stávající...

Samozřejmě, že Jan Kavan vše, co řekl (a co včera odvysílala švédská televize), říkal jen proto, aby vytáhl z ptajících se novinářů informace. K čemu by mu byly, toť zajímavá otázka, ale Kavan by vám na to dozajista odpověděl, že přece k ukojení intelektuální zvědavosti. A pokud šlo opravdu do tuhého, kupříkladu když odpověděl na dotaz, zda by mohl ovlivnit budoucí policejní vyšetřování "Myslím, že ano.", může za to, pochopitelně, vytržení ze souvislostí a špatný překlad....

Jiří Paroubek včera prohlásil, že starý Lidový dům pro novou ČSSD nevysoudil advokát Alter, ale jeho předchůdce Blanický, neboť to byl právě on, který vymyslel "právnickou kličku", díky níž sociální demokracie soudní spor vyhrála.
A to se tedy podívejme: takže nová ČSSD získala ohromný majetek prostřednictvím "právní kličky"? Tak o tom bych chtěl vědět víc, nejraději všechno.

Nebudu zatím komentovat návrh ministra zdravotnictví Julínka, aby se za návštěvu u lékaře platilo 50.- Kč a za recept 20.- Kč. Bude totiž moc a moc záležet na dalších reformních krocích a jejich věcné a časové provázanosti. Umím si totiž představit i výsledek, kdy platby u lékaře a za recept jsou jen dalšími vynucenými penězi navíc do černé díry zdravotnictví.
Jedno je však jisté: Tomáš Julínek je velmi mizerným mediálním propagátorem jakékoliv reformy zdravotnictví...

Zdalipak víte, proč hlasovala tehdejší poslankyně a nynější ministryně obrany Vlasta Parkanová pro nákup gripenů? Včera nám to totiž prozradila v televizi: Jsem to letadlo, gripen, viděla fyzicky vystavený. A byl krásný.
Jak vidím, ne netrefně jsme jí po straně říkali ve Federálním shromáždění "Chytrá Vlastička".

Dne jsem objevil v MF Dnes celostránkový rozhovor Michaely Jílkové s Jiřím Paroubkem. Nechci ovšem začínat den zrovna tímto čtením, takže jej okomentuji až zítra. Ale už titulek je slibný: Jsem lepší předseda než Zeman.

Již staří Římané věděli, že Nec Herkules contra plures, tedy že
Ani Herkules nic nezmůže proti mnoha.
Což ovšem staří Čechové překládali sice méně přesně, zato též s rýmem a hlavně velmi výstižně: Každý šermíř na hovno, když nepřátel nerovno.