PONDĚLNÍ GLOSY 26.02.2007

Miroslava Macka
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý včera prohlásil, že v souvislosti s nákupem, potažmo pronájmem gripenů byl na něho a jeho kolegy vyvíjen silný lobbyistický tlak. Bohužel, jak bývá v Česku zvykem, nesdělil žádné podrobnosti, jen zdůraznil, že většina vojáků, včetně generálního štábu, do toho neměla co mluvit.
Takže to bez těch konkrétních údajů vypadá spíše jako vytváření si alibi...

Ze zajímavého článku "Pochybnosti o globálním oteplování" teoretického fyzika z Harvardovy university Luboše Motla, který byl publikován v sobotních Lidovkách, cituji:
Nikdo neumí vysvětlit, proč k oteplování v posledních 25 letech dochází pouze na severní polokouli, a nikoliv na jižní. Nikdo neumí vysvětlit, proč se mezi lety 2003 a 2005 ochlazovaly světové oceány, proč se od 30. let ochlazovalo Grónsko, proč byl rok 2006 o tolik chladnější než rok 2005, proč globální teplota klesala mezi lety 1940 a 1970, kdy lidstvo emitovalo téměř stejně oxidu uhličitého jako dnes, proč pozorované teploty mají větší "setrvačnost" než ty teoretické a proč dochází k oteplování nejen na Zemi, ale také na Marsu, Jupiteru, Saturnu, Enceladu, Tritonu a Plutu......a nikdo neumí předpovědět počasí na více než jeden týden.
Tyto a další problémy se obvykle zametou pod koberec, zatímco případy, kdy předpovědi vyjdou, se propagují s velkou slávou. Tato asymetrie ovšem do vědy nepatří.

Již staří Římané věděli, že Sero venientes ossa, tedy že
Na pozdní příchozí zbudou kosti.