STŘEDEČNÍ GLOSY 7.02.2007

Miroslava Macka
A už je to tady: strýček Vik! Paní Čunková si v době, kdy měli doma pod polštářem půl milionu, půjčila na vybudování zubní ordinace 900.000.- Kč od svého známého...
Jméno sdělit nechce, doklady na to nemá....

Bolševizmus mysli je zatraceně odolná nemoc: brněnské radní pobouřili Tugendhatovi, neboť si dovolili prodat svůj majetek! Ukradenou sochu, kterou jim stát po létech tahanic vrátil, prodali u Sothebyho v Londýně za miliony korun, a to přece nejde! Proto jim prý vrátí ukradenou vilu, jen pod podmínkou, že do ní vrátí sochu a že dům bude fungovat jako muzeum.
Takže dámy a pánové, ne abyste tvrdě pracovali, nechali si postavit dům od nějakého význačného architekta a zaplnili jej uměleckými předměty! Dříve nebo později se najdou další bolševici mysli, kteří vám zabrání s tak význačnými "národními památkami" zacházet podle vaší vůle a z domu budete muset udělat muzeum.
A dobře vám tak, co si to dovolujete vyvyšovat se nad druhé a křečkovat umělecká díla, která přece mají právo vidět všichni pracující!

Čtenář glos M. P. přišel s naprosto převratným nápadem:
Po přečtení Vaší glosy z 5.2. t.r. jsem si dovolil vynalézt další, a tentokrát naprosto ekologický obnovitelný zdroj energie: pořiďme našim nezaměstnaným rotopedy s dynamem!
Jen pro srovnání s výkonností sluneční elektrárny v Bušanovicích (600 MWh/rok, pořizovací náklady 85 mio. Kč):

Dlouhodobý výkon netrénovaného jedince: 0,2 kW
Denní výkon při 8 hodinách šlapání 1,6 kWh
Za rok (200 pracovních dní) 320 kWh
400.000 nezaměstnaných 144.000 MWh

Nezaměstnaných je ve skutečnosti cca 450.000, nepočítám však se stoprocentním nasazením.
Celkový výkon by bylo možné zvýšit o osoby ve výkonu trestu, dobrovolné brigádníky z řad zelených, úředníky státní správy v rámci akce "Buď fit" atd.
Výkon by také jistě dál stoupal, tak jak by se zlepšovala fyzické kondice obyvatelstva, nezanedbatelný by byl i pozitivní dopad na zdraví populace. Zvýšená spotřeba potravin by zase pomohla našemu zemědělství.
A pořizovací náklady? Jestliže 1MWh roční produkce Bušanovické elektrárny stála 141.000,- Kč, naše EUOZ (Elektrárna Uchazečů o Zaměstnání) by při nákladech cca 5.000 Kč na osobu stála 15.625,- Kč na 1MWh ročního výkonu v jednosměnném provozu, v třísměnném pouhých 5.208,- Kč! A to neporovnávám náklady na likvidaci fotovoltaických článků a rotopedů.
Někomu se možná bude zdát takový způsob výroby energie neslučitelný s lidskou důstojností, já se ale domnívám, že jakákoliv alespoň trochu užitečná činnost je mnohem důstojnější než nečinnost, nebo činnost neužitečná či škodlivá. (Každý ať si dosadí, co ho napadne).

Včera jsem také nahlédl do publikace Českého statistického úřadu a v tabulce s půvabným názvem "Důvody ekonomické neaktivity" jsem nalezl též následující důvod: "Nevěří, že by našli práci, i když by rádi pracovali."

Již staří Římané věděli, že Omnis exceptio est ipsa quoque regula, tedy že
Každá výjimka je v podstatě také pravidlem.