PÁTEČNÍ GLOSY 2.02.2007

Miroslava Macka
Ach jo, to jsem si dal! Včera jsem napsal jednu glosu o prvňáčkovi na Radiožurnálu a jeho češtině a pod ní umístil text, který mi na obdobné téma poslal jeden z mých čtenářů. A protože nemám ve zvyku upravovat cizí texty, a to ani gramaticky ne (jen je v případě potřeby zkrátím a vynechám případnou chválu na moji osobu) zaslaly mi desítky z Vás mail, v němž mně bylo laskavě vyčteno a nebo naopak žlučovitě otlučeno o hlavu chybné užití přechodníku přítomného.
Všem jsem poctivě a stejně laskavě či stejně ironicky až zlomyslně odepsal, že si nikdo nepovšiml, že nejde o text můj.
Což ovšem neznamená, že mne nemáte upozorňovat na gramatické i jiné chyby v glosách: píšu je většinou po ránu a ne vždy v kondici, kterou by si zasloužily a tak sem tam spáchám docela nevlídnou až téměř neodpustitelnou hrubku či nějakou tu stylistickou příšernost.
Přechodníky ovšem, neboť je užívám docela často a rád, ovládám. Následující veršíky budiž toho dokladem:
Čta tu spoustu Vašich mailů,
nadávám si starých hejlů,
teta moje, čtouc je se mnou,
s ironií pranic jemnou
chechtá se mi otevřeně...
Ještě, že to není denně,
že si, čtouce vaše řádky,
užíváme spolu hádky....

To se snad může stát jen v českém Kocourkově: šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál byl v osmdesátých letech veden jako spolupracovník státní bezpečnosti, přičemž lustrační osvědčení má čisté a bez problémů prošel bezpečnostní prověrkou NBÚ.
A vsaďte se, že se nikdy nepřijde na to, kteří soudruzi a na jakých místech jej takto "kvalitně" prověřili.

Nejvyšší kontrolní úřad zase objevil Ameriku: při rekonstrukci a modernizaci železničních koridorů byla více než polovina prací předražena.
A opět: vsaďte se, že nikdo z rozhodujících úředníků nebude nijak potrestán.
A to ta zpráva nemluví o tom, že existuje spousta prací, které možná nebyly předraženy, ale byly megalomansky zbytečné. Mohu jich doložit přímo na místě spousty.

"Zákonem všech zákonů" se venezuelský prezident Chávez stal diktátorem, což komentuje těmito slovy: Samozřejmě, že chceme vytvořit diktaturu, diktaturu opravdové demokracie. Demokracie je diktatura nás všech. Společně vybudujeme novou společnost."
Myslím, že po našich zkušenostech bychom mohli Venezuelcům lehce popsat, o jakou "novou společnost" půjde.
Je neuvěřitelné, kterak jsou lidé nepoučitelní, a bohužel zdaleka ne jen ve Venezuele.