ČTVRTEČNÍ GLOSY 1.02.2007

Miroslava Macka
Dostal jsem celou záplavu mailů ke glose o prvňáčkovi, který v Radiožurnálu na dotaz, jaké očekává pololetní vysvědčení, pravil: "Já se hodně těším na vysvědčení a myslím, že budu dostávat hodně jedniček a jednu dvojku."
Většina z Vás se mne snažila přesvědčit, že se prvňáček vyjádřil správně, neboť chtěl nedokonavým videm vyjádřit, že během celé školní docházky chce mít samé jedničky a jen jednu dvojku.
Nepřesvědčili jste mne, stále si myslím, že prvňáček je jen "zblblý" medii, takto se často vyjadřujícími. Být učitelem, využil bych této příležitosti a promluvil na toto téma k žákům a hlavně, mnohem více bych se v hodinách češtiny věnoval stylizaci.
Takže i prvňáček by po absolvování pár hodin češtiny věděl, že by bylo mnohem vhodnější, kdyby se vyjádřil buď "Já se hodně těším na vysvědčení a myslím, že budu mít samé jedničky a jen jednu dvojku" nebo"Já se hodně těším na vysvědčení a myslím, že na všech budu mít jen samé jedničky a jen sem tam dvojku..."

Čtenář glos J. S. min poslal následující povzdech:
Často si vzpomenu na jednu řeznici - dávno tomu, v Hradci Králové - která mi vytřela zrak soudružsky perfektním sdělením: "Párků jsme měli dnes dost, ale lidi to hned vykoupili...!”. Dnes mi to v HN připomněli pánové Vašek a Mařík, kteří takto, pravda ve dvou, sestavili takovéto sdělení.: "Od prvního dubna si Češi za málo účinné a zastaralé léky připlatí. Dražší budou i léky, které nepomáhají léčit příčiny nemocí, ale jen jejich důsledky."
S tím přece nelze, než souhlasit; jestliže pacient trucuje, nožkou dupajíc, že chce lék málo účinný a zastaralý, nechť si připlatí. Ne?! Ó my se máme!

Čtenář glos J. N. mi poslal půvabný, takový starosvětský, vtip. Tady je:
Policie zatkla podomního obchodníka, prodávajícího bez povolení pilulky na dlouhověkost.
Při kontrole trestního rejstříku vyšlo najevo, že se jedná o recidivistu, trestaného za stejný přestupek již v roce 1796, 1828, 1891 a 1936.

Možná už staří Římané věděli, že
"Jenom žena dokáže jít na nákup s velkými taškami a vrátit se s malou kabelkou."