PÁTEČNÍ GLOSY 26.01.2007

Miroslava Macka
Ani stín intelektuální pochybnosti neprojevil včera u Městského soudu v Praze Jiří Paroubek, když s vážnou tváří tvrdil, že zásluhou tří článků v MF Dnes na něj, když přišel na fotbal, lidé na stadionu pískali a pokřikovali "komunisto!"
Ach jo. Mnohaměsíční hlasování s komunisty v poslanecké sněmovně a jeho bolševické manýry za to určitě nemohly. Zatracení novináři....

Básník Percy Bysshe Shelley ve své básni "Proměnlivost" říká tuto moudrou větu: "Vše pomíjí, jen proměnlivost trvá."
Vzpomněl jsem si na ni při dnešní četbě dvou článků v Lidovkách, shodou okolností umístěných vedle sebe: v jednom se psalo, že čínský hrubý domácí produkt vloni vzrostl o 10,7 % a v roce konání olympiády v Číně v roce 2008 by už tato země mohla ekonomicky dohnat Německo, ve druhém zase, že automobilka Ford Motor v loňském roce prodělala 12,7 miliardy dolarů, tedy zhruba 275 miliard korun, nejvíc za více než sto let své existence.

A ještě jedna věc mne zarazila: titulek prvního článku zněl "Čínské HDP vrostlo o 10,7 procenta." Tedy "to" HDP. Když však titulek přečtu včetně zkratky, pak zní:ˇ"Čínské hrubý domácí produkt vzrostlo o 10,7 procenta."
Podivné.

Čtenář glos P. N. mi zaslal následující postřeh: Jaké to rozčarování musel včera zažít pan Mlynář, když dostal za nic 5 a půl roku a pak si ještě přečetl v novinách, že nemajetný pan Pitr si místo výkonu trestu vysedává po kavárnách a zvesela prodává Setuzu, která mu navíc, jak tvrdí, nepatří. Kdyby ten den potkal ještě managera Tvrdíka, který z ČSA vypustil bez trestu stamiliony, tak už by to s ním asi i praštilo o zem.

Čtenář glos P. B. zase tento postřeh:
Vy jste byl ministrem,a tak víte,že vláda je kolektivní orgán. To asi nevěděla paní Třeštíková. Muset rozhodovat o vyhlášení stavu nouze v našich lesích, vyjádřit se k umístění radarů a dalším záležitostem asi její odbornosti nesedělo. Vyhradit si poslední slovo k volbě ředitele ND a odejít nemá logiku.

A čtenář glos J. S. následující technickou poznámku:
Vzhledem k rozdělení Československa v roce 1993 spolu s kolkováním bankovek při oddělení měn, kdy "donesená hotovost" byla vyměněna max. do výše 4000.- Kč na jednu fyzickou osobu věkem nad 15 let, resp. max. do výše 1000.- Kč na jednu fyzickou osobu do 15 let věku a zbytek byl virtuálně nakolkován pouze pokud se nacházel na účtu v některé z bank, by musel pan Čunek (a všichni další naivkové) spořit skutečně velmi rychle, aby v hotovosti takovou částku našetřili.

Již staří Římané věděli, že Rite loqui nescit, qui nescit rite tacere, tedy že
V pravou chvíli neumí promluvit, kdo neumí v pravou chvíli mlčet.