PONDĚLNÍ GLOSY 22.01.2007

Miroslava Macka
Myslím, že zvolení Jiřího Paroubka do čela Poslanecké sněmovny by bylo hrubou chybou: Jiřího Paroubka a obdobné exempláře je naopak nezbytné z české politiky co nejrychleji odstranit.
Naštěstí jde o volby tajné (alespoň doufám) a tak mafiánské metody přesvědčování volitelů nepůjdou beze zbytku použít...

Jan Novák napsal pro INjournal Hospodářských novin v minulém týdnu článek "Proč zanikly starověké civilizace?", včetně části "Poučení přes propasti času". Moc mne oslovila následující slova:Úspěšná civilizace chrání jedince proti mnoha nahodilostem, současně jej ale drží v prostředí, které se postupně odtrhává od reality. Boj o přežití nahrazuje bojem o místo ve společnosti, skutečné informace vytlačuje pseudoinformacemi a skutečné události společenskými pseudoudálostmi. Přibývá těch, kteří pro krátkodobý prospěch nevnímají celek, požitkářství vede k úpadku vzdělanosti. Poznávání a vědění nahrazují dogmata a ideologie. Systém ve stadiu úpadku připouští k moci především neschopné či všehoschopné, ve společnosti převládá lhostejnost. Přesně vyhodnotit situaci je v takovém prostředí obtížné, správně zareagovat nemožné.

A další zajímavá slova jsem našel na konci vynikající knihy Milana Švankmajera "Čechy na sklonku napoleonských válek (1810 - 1815)": Tak to v historii bývá - velké a převratné události se ohlašují v podobě událostí malých, téměř nepostřehnutelných, "okrajových" a "nevýznamných".

Čtenář glos J. B. mi poslal další "poslední slova před smrtí":

Hoď mi ten oštěp!
Kouše ten pes??
Zprava dobrý. ..
Už se mi zapalujou lejtka... (Johanka z Arku)
Dnes jsem si padák složil sám.
A teď mě vyfoť na téhle skále
Hele užovka
Hodil bys mi to kladivo, prosím?
Ano, miláčku, to víš, že můžeš řídit.
Mami,můžu si sáhnou na toho pejska?
Přestřihni ten modrý drát !!!
Oranžová, to ještě projedu.
Vytáhni na ty policajty tu stříkací pistoli, bude sranda!
Na co máš tu motyku ?
DANGER - sakra, co to znamená...?
Hannibal Lecter, to jméno je mi nějak povědomé...

Již staří Římané věděli, že Res ipsa loquitur, tedy že
Věc mluví sama za sebe.