ČTVRTEČNÍ GLOSY 18.01.2007

Miroslava Macka
Stále se mluví o poslancích ČSSD Melčákovi a Pohankovi, kteří nebudou hlasovat o důvěře vládě. Přitom si cvrlikají vrabci na pražských střechách, že nepůjde jen o tyto dva poslance, ale o tři či čtyři...uvidíme.

Čtenář glos J. H. mne poslechl a poslal Jiřímu Paroubkovi následující on - line dotaz:
Ta otázka M. M. v krátkosti tedy zní: Jak by se podle Vás nazývala vláda, kterou jste chtěl vytvořit Vy se stejným stovkovým počtem hlasů (vč. komunistů), jakým disponoval Topolánek (vč. lidovců a zelených), bude-li vláda trojkoalice vládou založenou dle Vašich slov na vydírání, podvodu a zradě? Děkuji.
Paroubkova odpověď: Vládu sestavuje pan Topolánek, ne já.
Puchejř, není - liž pravda?

Čtenář glos J. S. mi zase zaslal následující miniúvahu:
Všichni stále mluví o přeběhlících. Ale - ať vlevo nebo vpravo - očekáváme přeci od volených zástupců samostatné a odpovědné posouzení našich společných věcí. Pokud bychom předpokládali jejich vždy společné hlasování, stačí pak zástupcům stran přidělit procenta a místo celého parlamentu nechat jednat (dnes) pětici vyvolených. To by jistě snížilo provozní výdaje. Stále mě tak znovu udivuje drzost, s jakou si někteří z volených představitelů stran přivlastňují právo rozhodovat o názoru jednotlivých poslanců a ti jim to tolerují. Pro mě je to jen příznakem jejich nesvéprávnosti a nevhodnosti pro tento dočasně svěřený úřad. Parlament již z principu nemůže být apolitický, ale společnou řeč a řešení musí přece hledat většina ze 200 (lépe 199) a ne 5 lidí.

Již staří Římané věděli, že Rem cum videas, censeas, tedy
Věc posuzuj, až ji uvidíš.