STŘEDEČNÍ GLOSY 10.01.2007

Miroslava Macka
Samozřejmě, že prezident Klaus a další mají pravdu, když říkají, že bez dohody ODS a ČSSD se politický zádrhel v tomto státě nehne z místa. Bohužel neříkají, O ČEM ta dohoda má být.
Dohoda o velké koalici to být nemůže, neboť to by na hodně dlouhou dobu poškodilo ODS a odebralo jí nemalou část členské základny a dohoda o nové opoziční smlouvě by udělala v podstatě totéž, takže tudy cesta k dohodě s ODS nevede.
Za menšinovou vládu ODS nebo ODS a lidovců s tolerancí ČSSD by tyto ODS a lidovci zaplatili taktéž cenu mnohem vyšší, než by byly výhody vládnutí, zato ČSSD by získávala.
Vládu ČSSD, KDU - ČSL a zelených s podporou komunistů nemalá část členské základny a nemalá část voličů malých stran (ba dokonce i část členů a voličů ČSSD) taktéž nepřijme, což by též způsobilo vnitrostranické problémy, i když dozajista ne tak velké jako v ODS, vytvořit takovou vládu si však zřejmě nikdo z politiků menších stran ani netroufne.
Menšinová vláda s podporou komunistů by jednak rozhodila členskou a voličskou základnu ČSSD, jednak by odpor proti ní byl takový, že by se to středně a dlouhodobě nevyplatilo ani ČSSD, ani Paroubkovi.
Zbývají tedy předčasné volby: tady by se mohly strany dohodnout, samozřejmě též za cenu kompromisů, ovšem nikoliv tak bolestivých a nebezpečných. Dohoda by musela být o novém volebním zákonu, který by vylučoval obdobný pat jaký nastal při minulých volbách (tady si rychlou dohodu dovedu docela dobře představit), musela by definovat, zda nastoupí vláda úřednická či politická (i tady by jistě šlo k dohodě dojít), taktéž dohoda o v podstatě udržovacím programu by nemusela být přespříliš obtížná, a musela by určit datum voleb (což by bylo nejobtížnější, neboť ODS vyhovují volby co nejdříve, ČSSD co nejpozději), ale prostor pro kompromis tu také je.
Takže souhlasím s prezidentem a dalšími, že je zapotřebí tlačit jak to jen jde na ODS a ČSSD, aby konečně začaly jednat - ovšem o předčasných volbách. Vše ostatní je ztráta času a narodit se z takových jednání může jen velmi neživoucí bastard.

Napadá mne ovšem jeden silný důvod, proč by měly být volby co nejdříve: aby lidovci nestačili obsadit valné části ministerstev bratřími a sestrami.

Již staří Římané věděli, že Raritas pretium facit, tedy že
Vzácnost určuje cenu.