ÚTERNÍ GLOSY 9.01.2007

Miroslava Macka
A tak dnes bude jmenována vláda, která je svým složením rozhodně mnohem horší než vláda stávající. Také pravděpodobnost, že získá v poslanecké sněmovně důvěru, je značně malá.
Po měsících vyjednávání tedy jsme (a zůstaneme) v situaci, kdy konečné řešení může být buď špatné nebo mizerné...
A tak pro zajímavost a osvěžení paměti přetiskuji glosu z doby čerstvě povolební:

Tucet základních postřehů a naučení z voleb:

1.) Česká společnost je (tak jako v mnoha jiných státech) zásadně rozštěpena a pravděpodobnost, že se bez silného tlaku vnějších okolností (pocitu ohrožení) více sjednotí, je v čase příštích několika let velmi malá.
2.) Provázanost politických a ekonomických skupin a jejich zájmů je natolik velká a politikové mají z tohoto provázání tolik másla na hlavě, že volby probíhají způsobem "na život nebo na smrt".
3.) Volební systém je zapotřebí změnit: jestli rozdíl téměř 200.000 hlasů nestačí na většinu ani jednoho hlasu ve sněmovně, jde o systém mizerný.
4.) Malé strany, Pravý blok, Železného nezávislí, Kaslovi a Zieleniecovi nezávislí, Rovnost šancí a další, kvůli osobním ambicím leadrů zbytečně ubírají v rozštěpené společnosti tak důležité hlasy pravici.
5.) Tyto volby v nahosti ukázaly "osobnost" a charakter Jiřího Paroubka a možná budoucí nebezpečí z toho vyplývající.
6.) Tyto volby opět ukázaly propojenost elektorátu ČSSD a KSČM a prokázaly posun ČSSD doleva pod Paroubkovým vedením. (Paroubek svou politikou a rétorikou přetáhl značné procento (cca 5 - 6%) voličů KSČM do řad voličů ČSSD).
7.) KDU - ČSL a US - DEU byly "odměněny" svými voliči za setrvávání ve vládě při sněmovním vládnutí Paroubkovy ČSSD s KSČM.
8.) Nejlepším možným řešením by byla většinová vláda ODS + KDU - ČSL + Zelených+ ČSSD (celé strany, nebo její části, která by dala přednost státotvornosti a tradičním sociálně demokratickým hodnotám před silně prokomunistickým Paroubkovým buldezerováním.
9.) Velkou koalici ODS a ČSSD pak vidím jen jako další teoretickou možnost, pokud by výše zmíněná alternativa nebyla uskutečnitelná, se spoustou nevýhod a málo výhodami. Programový i personální kompromis by totiž musel být už hodně "nemravný" až nefunkční a desiluze lidí z takové politiky by byla značná.
10.) Hlavními úkoly této vlády by pak měly tyto zřejmé cíle: kvalitnější každodenní správa státu + rychlé vyšetření kriminálních kauz, otravujících českou politickou scénu + příprava a provedení nezbytných reforem daní, zdravotního a sociálního systému a přípravu nového volebního zákona, který by odstranil stávající nelogičnosti a nedostatky. Pokud by se strany na podobě těchto reforem nedohodly, řešením by byly předčasné volby podle nového volebního zákona.
11.) Ze včerejších úšklebků Paroubka po rozhovoru s šéfem KSČM Filipem však usuzuji, že Paroubek bez komunistů do vlády nevstoupí a bude spoléhat na to, že se mu po čase marných jednání nějakým manévrem podaří stát se opět premiérem.
12.) Bude zapotřebí značného mediálního tlaku a tlaku veřejnosti, aby byl nakonec donucen chovat se státotvorně i bez komunistů a upřednostnil zájem státu nad svým patologicky přebujelým egem.

P.S. Ani dnes k tomu nemám co dodat.

Kdo umí, ten umí, ostatní jen čumí: Karel Kühnl byl patřičně odměněn za privatizaci Aera Vodochody, na které se coby ministr obrany velmi podílel. Stal se po privatizaci novým, dobře placeným předsedou dozorčí rady...

Nepodezřívejme prezidenta Klause, že touží po velké koalici ODS - ČSSD z důvodu, aby byl v příštích prezidentských volbách opět zvolen prezidentem: jen blázen by se spoléhal na jakékoliv sliby Jiřího Paroubka a jeho šibalů při tajných volbách...

V Rakousku se dvě největší strany ÖVP a SPÖ po sto dnech po volbách domluvily na vládě velké koalice: koaliční smlouva je zajímavá jen tím, že namísto dosavadních 11 ministrů bude mít nová vláda členů 16, aby bylo dost koryt pro obě strany... vskutku
klasická ukázka, že dnešní politika je všude více o moci a korytech, než o solidní správě státu...

U nás na to jdou poslanci jinak: ze 200 členů ctihodné poslanecké sněmovny jich má
151 nějakou funkci a proto vyšší plat a další náhrady a požitky...
Přitom například šéf Podvýboru pro prezentaci Česka v zahraničí, komunista(!!!) Václav Erben přiznává: Sešli jsme se zatím jednou a požádali o podklady všechny instituce, které se tím dosud zabývaly.."
Petr Bratský z ODS zase připustil, že jeho Podvýbor pro evropské fondy se ještě ani jednou nesešel...
Ještě se divíte, jak vysokánské platíte daně?

A Jan Jandourek, komentátor MF Dnes nám radí: Státní dluh rozpočtený na počet občanů teď činí 78 tisíc na hlavu, takže pro normálního člověka by bylo dobré zavčas zchudnout, aby si na něm v den zúčtování už nikdo nic nevzal.

Již staří Římané věděli, že Radix omnium bonorum est caritas, tedy že
Kořenem veškerého dobra je láska.

Ač je už po Vánocích, stále ještě můžete obdarovat sebe nebo osoby svého srdce knížkou "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka".
Zbytek nákladu je ještě k dispozici a můžete si tedy tuto úhlednou knížku objednat na dobírku na adrese m.vitovcova@volny.cz
Neváhejte!