ČTVRTEČNÍ GLOSY 28.12.2006

Miroslava Macka
Doufám, že jste všichni prožili Vánoce v dobrém rozpoložení a rozmaru s těmi, kteří jsou Vám nejbližší a byly to pro Vás svátky klidu, pohody a příležitosti k odpočinku. A ne podivné dny plné shonu, stresu a následně pak povinného večerního radování se...
Mně k pohodě přispěly (neb jsem byl v kopcích) spousty slunečního svitu a nádherné vyhlídky do údolí, ba dokonce i sněhu bylo alespoň tolik, že vytvářel bílou pokrývku.
A pranic mně nechyběly noviny, rozhlas, televize a jejich informace ze "zbytku světa".
Prostě: ideální Vánoce.

Ty docela nechutné tahanice o obsazení ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj hovoří jasnou řečí zúčastněných politiků: nejde nám o moudrou správu státu, o státnická rozhodnutí prospívající České republice v rozkolísaném světě, ale jde nám jen o jedno jediné - o moc nad přerozdělováním co největšího balíku peněz, neboť v české politice platí, že kdo nejvíce uplácí svoje voliče z cizího, má největší šanci zůstat u koryta.
Myslím, že je nejvyšší čas začít seriózně diskutovat o takovém uspořádání správy státu, která by tomuto způsobu legální korupce zcela zabránila anebo, neboť nejsem idealista, alespoň jej co nejvíce ztížila a omezila.

Pročetl jsem článek v Lidovkách o Národním divadle, bouřícím se proti dočasnému řediteli Mrzenovi a hledal jsem v něm skutečný důvod opakovaných "bojů" o toto divadlo. Ve čtvrtém odstavci jsem jej našel: jde o instituci s půl miliardou státních dotací....
A kdo drží v ruce nůž a ovlivňuje, jak se tento koláč krájí a komu z něj připadne jaký kus, to už je velmi důležitá osoba....zvláště pro ty, co dosud dostávali ty kousky koláče.
Mimochodem, vzpomínáte na "vzpouru" v České televizi??

Již staří Římané dobře věděli, že Quod cito fit, cito perit, tedy že
Co rychle vzniká, rychle zaniká.