PÁTEČNÍ GLOSY 22.12.2006

Miroslava Macka
Je to snad poprvé, kdy Václavu Klausovi vůbec nerozumím: jaký "jistý hovor", který by měli učinit předsedové trojkoalice, má na mysli? Domluvu o výměně Karla Schwarzenberka na postu ministra zahraničí? Je snad méně přijatelnou a schopnou osobou než byli Dienstbier, Kavan či Svoboda? Nebylo by jeho "rakušanství" v napjatých vztazích s Rakouskem spíše výhodou?
Nebo se snad mají trojkoaliční předsedové dohodnout, že přece jen obnoví rozhovory s Jiřím Paroubkem o jeho možné podpoře trojkoaliční vlády? Nebo touží z osobních důvodů po velké koalici ODS - ČSSD? Pak ať si pan prezident přečte Paroubkův rozhovor s Martinem Veselovským na Radiožurnálu (dá se stáhnout na http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/_audio/00482996.mp3 nebo pustit přímo z internetu na http://www2.rozhlas.cz/stream/00482996.mp3) a určitě mu pak nezbude, má-li ještě politický instinkt a neupřednostňuje-li krátkodobé efekty před dlouhodobými cíli, vyhlásit heslo "S Paroubkem se nemluví"...
Nemají se spolehnout na "přeběhlíky?" Na koho tedy? Kdo zbývá? Na komunisty? Na ještě horšího Paroubka?
Mně také na vyhlášené vládě leccos a dosti vadí: lidovecký tandem Čunek - Kalousek na hlavních penězovodech ( jaklidovecky typické!!), zcela zbyteční ministři bez portefeuille, jen k ukojení stranické vyvažující aritmetiky, program zdravotnictví, mediálně shrnutý do hesla "Konkurence do zdravotnictví" namísto "Tržní principy do zdravotnictví" a další a další věci, nemluvě o křehkosti vládnutí, vzhledem k velmi rozdílným lidským vlastnostem pánů Topolánka, Čunka, Bursíka a dalších...ale zná a má pan prezident jiné REÁLNÉ řešení? Jiné reálné řešení, které by navíc nebylo horší, ba zatraceně horší, než to navrhované? Má? Sem s ním!
P.S. Teď vidíme, jak nedobré bylo, že jsme hned po volbách všichni (a hlavně media) netlačili politiky k co nejrychlejším předčasným volbám. Vždy mají všichni plnou hubu řečí o tom, kterak v demokracii rozhodují občané - voliči....ale když by naše rozhodnutí bylo silně na místě, kašle se na nás. Je nejvyšší čas změnit v tomto směru zákony!

A do toho přichází zpráva, že pražské ODS jde také o ty výše zmíněné penězovody a tak se složením vlády nesouhlasí, souhlasí naopak s jednáním prezidenta a žádá okamžitá jednání vedení ODS (a dovedu si, bohužel, představit i možný konec, že unavený a naštvaný Topolánek za těchto okolností rezignuje, ODS převezme Pavel Bém a začne jednat o "širší podpoře" s Paroubkem ...) a nejednotnost a veřejné rozpory budou i v tomto případě (jako ostatně již od dob Svatoplukových) počátkem konce. A zase zvítězí krátkodobé zisky nad dlouhodobými....ach, jo.

Další politicky nekorektní vtip je od čtenáře glos J. B.:
Co vznikne zkřížením černocha a chobotnice?
To nevím, ale určitě to bude dobře sbírat bavlnu...

Již staří Římané věděli, že Quo non versantur catti, mures dominatur, tedy že
Kde nejsou kocouři, kralují myši.