ÚTERNÍ GLOSY 19.12.2006

Miroslava Macka
Nevím, kdo poradil Jiřímu Paroubkovi, aby se na veřejnosti tvářil jako moudrý státník, ale rozhodně neučinil dobře. Jako moudrého státníka Paroubka nikdo nevezme ( zvláště, když z uzavřených jednání unikají jeho projevy), kdežto jako Puchejře ho nemalá část národa vezme (zvláště ta, která má puchejře ráda - na cizích rukou).

Kroutím hlavou nad tím, kolik politiků žádá ochranku, kdykoliv dostanou nějaký ten výhružný anonym či jim někdo vyhrožuje. A jsem přesvědčen, že tak činí jen kvůli své medializaci, prostě činí se zajímavějšími, důležitějšími. Když jsem byl v aktivní politice, dostával jsem desítky výhružných dopisů (ty nejšťavnatější mám schované) a také sem tam nějaký ten balvan mi na mítinku vyhrožoval všelikými mučeními a smrtí, nikdy mne však nenapadlo obrátit se na policii.
A to z prostého důvodu: pokud by to vyhrožující mysleli skutečně vážně, stejně by mně žádná obvyklá ochranka nepomohla.
Jako kompenzaci dostává ovšem chlap v politice i dopisy a slovní nabídky od různých slečen a paní, nabízejících svoje (sekretářské) služby - ty nejšťavnatější mám také schované....

Když už jsem se včera zmínil o svém ponávratovém syndromu, zapomněl jsem k tomu dodat ještě jeden poněkud otřesný zážitek. V Mnichově jsem nakouknul do prodejny hodinek Swatch na Marienplatzu, tedy ve středu města, na luxusní adrese. Nový pánský model stopek ve zlatém matu tu stál rovných jedno sto eur.
Po návratu do Prahy jsem náhodou kráčel po pražských Příkopech a zahlédl stejnou prodejnu Swatch. I napadlo mne podívat se, kolik stojí tyto hodinky u nás. Věřte tomu nebo ne, ale přesně 4. 195.- korun!!
A pak, že koruna vůči euro posiluje! Tady ne, tady posilují hlavně obchodníci, přiživující se na naší blbosti. Máme jedinou obranu: vědět a nekupovat, nekupovat, nekupovat....

Již staří Římané věděli, že Quisque praesumitur consentire in id, quod utilitatem adfert, tedy že Lze předpokládat, že každý bude souhlasit s tím, co mu přinese užitek.

Jak to vypadá, pokud si knihu "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka"objednáte nejpozději do středy, dostanete ji do rukou ještě do Vánoc....
Je možno si ji objednat na mailové adrese m.vitovcova@volny.cz
Cena jedné knihy včetně balného a poštovného je 299.- Kč. Při objednání více kusů je cena (vzhledem ke stejnému balnému a jinému poštovnému) mírně nižší než násobky ceny za knihu jednu.
Verše lorda Byrona, Roberta Burnse, Elizabeth Barret - Browningové (včetně kompletních Portugalských sonetů), Roberta Browninga, Ruperta Brooka, Johna Keatse (včetně nádherného Předvečera svátku svaté Anežky), Percyho Bysshe Shelleyho (včetně slavné Mimózy), Williama Shakespeara (kompletní Sonety) a dalších mohou být pěkným, nejen vánočním, dárkem.....