ČTVRTEČNÍ GLOSY 30.11.2006

Miroslava Macka
Už jsme "moderními časy" docela zblblí: dnešní zasedání vlády bude řešit "co nejširší definice sociálního bydlení", abychom v blízké budoucnosti nemuseli platit ze staveb rodinných domů a bytů 19% DPH, jak nařizuje EU.
Namísto, abychom kopli ouředníky a jejich instituce, kteří nám nařizují co máme či nemáme ve své vlasti dělat, do zadku...

Čím déle sedí ministři ODS a jejich náměstci, šéfové odborů a další noví lidé ve svých židlích a čím déle jsou napojeni jejich kamarádi a jejich zájmové skupiny na moc a penězovody, tím větší je pravděpodobnost, že se ODS dohodne s Paroubkem a jeho socialisty na vládě až do roku 2010 a že budou jakýkoliv bastardní program vydávat za vítězství demokracie, politické kultury a nás, občanů....
Přitom každému soudnému člověku musí být jasné, že papír snese všechno, takže popis "reformních kroků" by byl nenapadnutelným ušlechtilým obecným soupisem obecných pravd, ovšem jakákoliv praktická realizace průniku idejí a z nich vycházejících praktických legislativních a exekutivních postupů ODS, ČSSD, lidovců a zelených by byla v podstatě nemožná, neboť je nemožný jejich životný a funkční solidní kompromis.
A všimněte si, jak se zcela přestalo mluvit o předčasných volbách....

Obce prý volají: zoufale nám chybí vláda! Mně tedy nechybí pranic. Vám a lidem z vašeho okolí ano?

Šéf zelených začal zjišťovat, kolik by hrad ušetřil, kdyby všude svítil zářivkami. Stálo by za to průběžně zjišťovat, kolik nás stojí různé akce ekologických aktivistů a tím pádem spousta drahých zdržení, zbytečných nákladů, atd.
Fascinuje mě, že nikdo nemonitoruje různé ty protesty a hlavně jejich argumenty proti dálnicím, vodním dílům a dalším větším stavbám a nevyhodnocuje pak po jejich postavení jejich skutečný vliv na životní prostředí. (Vzpomínáte na šílenství kolem Gabčíkova - Nagymaros?) Moc by mě zajímalo, kolik ptáků a jiných živočichů ubylo (přibylo) na jeho březích, co stavba udělala se zdravím obyvatel v okolí, jaká ekologická negativa a pozitiva vůbec přinesla....a totéž učinit třeba u obchvatu Plzně a tunelu pod Valíkem...kdyby se tak činilo vždy, myslím, že by se v budoucnu různým křiklounům, kterým jde jen a jedině o ten pokřik, mnohem snázeji oponovalo a zavírala se jim ústa, aniž by reálné ekologické zájmy jakkoliv utrpěly.

Čtenář glos M.S. mi zaslal následující úvahu k autorským poplatkům za nenahraná CD, DVD, tiskárny a kopírky:
Naši zákonodárci jsou velice nedůslední. Kde je poplatek z čistého papíru, psacích potřeb, pastelek, štětců, barviček atd...? Vždyť pomocí těchto prostředků můžeme také pořídit kopii copyrightovaného díla. V neposlední řadě opomněli zavést poplatek za zrak, paměť a řeč, neboť kdokoliv může dílo zhlédnout, přečíst, vyslechnout a následně je někomu vyprávět nebo popsat.

A čtenář glos W. dodal:
Dostává snad projektant, výrobce a pod. následně peníz za použití svého produktu? Dodal na trh myčku, dostal za prodej zaplaceno a tím to končí. Žádná další platba za každé použití myčky třeba v restauraci. Ale za přehrání jakékoliv pitominy se musí někomu zaplatit. Docela by mě zajímala cesta těchto poplatků, kdo si jimi mastí kapsu. Možná, že to ani autor nebude. Napsal jste kuchařku, dostáváte poplatek za každé jídlo připravené dle Vašeho receptu v restauraci? Vím, že se kopíruje co se dá, ale to nelze řešit globálními poplatky, nechť jsou postiženi ti, co toto dělají. Nelegálních Windowsů je spousta, ale požaduje snad Microsoft poplatky ze zásuvek, protože by je někdo mohl nelegálně využívat k zapnutí počítače?

Již staří Římané věděli, že Quanto quisque altius elatus est, tanto foedicus corruit, tedy že
Čím více je kdo povýšen, tím hanebněji klesne.