STŘEDEČNÍ GLOSY 22.11.2006

Miroslava Macka
Experti Mezinárodního měnového fondu, kteří v minulých týdnech zkoumali situaci v Česku dospěli k závěru, že jsme na tom zatím dobře, s oddalováním nezbytných reforem důchodového systému, zdravotnictví a rozpočtového rámce se však naše situace bude zhoršovat a ekonomika na to nakonec krutě doplatí.
Druhé konstatování dodávají experti domácí: budoucí vláda se vzhledem k současné politické patové situaci do žádných reforem nepustí, neboť vize obou hlavních politických stran, ODS a ČSSD, jsou velmi odlišné.
A logický závěr? Předčasné volby, jak jinak.

K problému kamer ve třídách soukromého gymnázia Josefa Škvoreckého, které musely být na žádost některých rodičů odstraněny bylo napsáno dost vznešených textů. Nejlepší a nejkratší komentář, platný pochopitelně všeobecně, však přinesly dnešní Lidovky, které citovaly v "Mottu dne" anglického spisovatele Grahama Greena: Bezpečí může jít člověku na nervy stejně jako nebezpečí.
Velmi souhlasím.

To, že Topolánkova vláda rozhodla o návrhu na exekuci firmy Setuza na jednání tajném, ze kterého nebyl učiněn audiozáznam, je velmi podivné a velmi podezřelé. A poslanci by měli zákonem takové praktiky co nejdříve zakázat.

Již staří Římané věděli, že Si recte memini, sunt cause quinque bibendi: hospitis adventu, presens sitis atque futura, et vini bonita et...quaelibet altera causa, tedy že
Neklame-li mě paměť, je pět důvodů k pití: příchod hosta, okamžitá či budoucí žízeň, lahodnost vína a...jakýkoliv jiný důvod.