ÚTERNÍ GLOSY 21.11.2006

Miroslava Macka
Málokdy je mi něčeho líto, ale to, že jsem nemohl být přítomen na utajené schůzce Jiřího Paroubka s novou prskavkou KDU - ČSL Čunkem, mi je líto velice, převelice.
Ti dva (a ještě jihomoravský hejtman Juránek a také podrždeštník Tvrdík) se sešli na žádost Paroubka a bez vědomí vedení lidovců a důvod mé lítosti je, že jsem nemohl slyšet jejich rozhovor, který Jiří Čunek popisuje následovně: Ptal se mě na mé vidění světa. Já jsem mu řekl mé představy, on mi říkal ty svoje...
No a uznejte, to muselo být něco!

"Velká koalice je krajní, ale velice nepravděpodobné řešení..." 10. 6. 2006
"Odmítáme velkou koalici, v tom jsme s ODS zajedno...." 7. 8. 2006
"Velká koalice by byla lepší řešení než opoziční smlouva..." 8. 9. 2006
"Nemám zájem na velké koalici s ODS, mám zájem ustavit vlastní vládu.." 13. 9. 2006
" Umím si představit, že bychom o koalici s ODS mohli jednat.." 15. 10. 2006
"Velká koalice ČSSD a ODS je nejlepším řešením..." 17. 10. 2006
"Osobně jsem proti velké koalici..." 29. 10. 2006
"Jsem ochoten jednat o velké koalici... 6. 11. 2006-11-21
"Chci vládu ODS, ČSSD a lidovců na jeden rok..." 20. 11. 2006
Jak vidíte, není nad zásadový postoj, tentokrát v provedení Jiřího Paroubka...

Čtenář glos T. H. mi zaslal následující text:
Je iluzí se domnívat, že Paroubek nabízí společnou vládu. Paroubek už několikrát předvedl, že pro něho je přijatelné jen to, co mu dá větší podíl na moci. Pokud se domnívá, že mu jej dá jeho "třetí pokus", klidně se na dosaženou dohodu vykašle. Předvedl to už dvakrát, jednou když se těsně před podpisem dohody s Topolánkem tajně domluvil s Kalouskem, podruhé když podtrhl presidenta.
Stejnou iluzí je, že vláda ODS s Paroubkem bude "společná". Bude to vláda ODS, ale ODS nebude moci udělat nic, co jí Paroubek neschválí. Blok ČSSD-KSČM se dohodou sociálních demokratů s ODS nerozpustí. Bude prohlasovávat vše, co se levici bude líbit. A bude blokovat vše, co bude chtít pravice, snad s výjimkou nepopulárních opatření, o kterých i Paroubek uzná, že jsou nezbytná. Ta ale půjdou na vrub ODS.
Pokud Paroubek přesto "skutečně nabízí společné vládnutí na základě dvoučlenného půdorysu ODS a ČSSD", je nutno se ptát proč. Buď si opravdu není jistý, nebo chystá další podraz, jehož cílem je neutralizovat a zdiskreditovat ODS pro příští volby, ať už předčasné, nebo řádné. Pravděpodobná je kombinace obou.
Pro ODS by bylo lépe nepodléhat přáním a iluzím o Paroubkově obrácení na cestě do Damašku a přistupovat k jednáním se zvýšenou opatrností.

Již staří Římané věděli, že Si quis suspendi debet, nequit in mare mergi, tedy že
Má-li být někdo pověšen, neutopí se v moři.

Datum, kdy by měla být hotova kniha mých překladů anglické poezie se kvapem blíží, takže si vám v nejbližších dnech dovolím sdělit mailovou adresu, na které bude možno si ji objednat s dobírkovou dodávkou do domu a obdržet ještě před vánoci....