PONDĚLNÍ GLOSY 20.11.2006

Miroslava Macka
Mirek Topolánek podepsal s občany, kteří v posledních volbách volili ODS, za tuto stranu smlouvu, ve které se mj. veřejně zavázal, že
Zabrání současné snaze vládnoucí ČSSD zametat všechny vlastní kriminální kauzy pod koberec, brzdit jejich vyšetřování a zasadí se o co nejrychlejší došetření těchto afér do konce.
Zabrání nástupu rudé koalice KSČM a ČSSD v jakékoli formě.
Zabrání návratu normalizačních praktik a omezování prostoru svobody, patrnému hlavně po nástupu Jiřího Paroubka a zastaví snahu ČSSD a komunistů vyvlastňovat, zestátňovat, zastrašovat média a schvalovat neadekvátní brutální zásahy policie bez následného potrestání viníků.
Zabrání politicky motivovanému zneužívání policie.
Teď je čas smlouvu plnit a spoustě delegátů víkendového kongresu ODS zřejmě došlo, že s Paroubkovou ČSSD ve vládě by to asi nešlo a proto jako prioritu současného vyjednávání stanovili předčasné volby co nejdříve.
Že k tomuto cíli ponechali Mirkovi Topolánkovi široký vyjednávací prostor je logické: jednak je zapotřebí a jednak by byly případné mantinely budoucího vyjednávání velmi obtížně definovatelné.
U vědomí obtížnost až nemožnosti takového úkolu pak delegáti stanovili druhou prioritu: vládu, která by co nejvíce prosazovala program ODS. Což je ovšem cíl ještě mnohem obtížněji dosažitelný než ten první a tak bude nakonec jakákoliv vláda, kterou se nakonec podaří vyjednat, za takovou vydávána.
Paroubek pak vyšle do vlády druhořadé politiky či svoje "odborníky" a pak ze sesle předsedy poslanecké sněmovny bude dokonalou opozicí a bude kolovrátkově hlásat, jak by to on dělal lépe a v bloku s KSČM žádné faktické nezbytné reformní kroky nedovolí.
Nežiju v iluzích a tak vím, že šance, kterou nabídl po volbách Paroubek svým militantním bolševickým projevem a která se dala využít ke vzedmutí veřejného mínění a k donucení Paroubka přijmout brzké předčasné volby, se promarnila a nelze ji vrátit: všechna budoucí řešení proto mohou být jen špatná a nebo ještě horší, byť se budou vydávat za pragmatický úspěch a levicoví intelektuálové budou v komentářích pět chvály na zmoudřelé politiky...
Čekají nás tedy ještě pěkné turbulence a nepěkné pachutě na jazyku....
Státníka, který by jednoduše na kongresu ODS vstal a řekl, že do nemravného kompromisu s bolševickým Paroubkem prostě nepůjde a raději stráví ještě nějaký čas v opozici, neboť je lépe ztratit na čas pár křesel než na mnohem delší dobu důvěryhodnou tvář, prostě ODS ve vedení nemá.
Doufám tedy jen, že se mezi místopředsedy ODS najdou tací, kteří budou tlačit na obnovení silné trojkoalice ODS+ KDU - ČSL+ zelení, která se pak znovu, byť s menšími šancemi než by měla před pár měsíci, pokusí s pomocí veřejného mínění, přece jen dotlačit Paroubka k předčasným volbám v příštím roce (cena, kterou by za to musela ODS zaplatit lidovcům, kteří mají vzhledem k preferencím z brzkých předčasných voleb strach, tedy nabídka těsné spolupráce v předčasných volbách, by se mohla v toku času ukázat jako velmi výhodná oboustranně) . Podařit se to nemusí, pokusit se o to je však povinností.

A to vůbec nemluvím o estetickém šoku, který vytvářejí obrázky usměvavého Paroubka a Topolánka v sežvýkaných naditých oblecích, kterak se málem plácají po ramenou: alespoň to mohl kongres ODS svému šéfovi zakázat.

Již staří Římané věděli, že Pollicitis dives quilibet esse potest, tedy že
Na sliby může být bohatý kdekdo.