STŘEDEČNÍ GLOSY 15.11.2006

Miroslava Macka
Čtenář glos P. H. mi zaslal mail k náhlému plácání si po zádech Paroubka s Topolánkem, z něhož vybírám trefné pojmenování Topolánkova obratu: Trojitý odpíchnutý Kalousek.
Mimochodem, nikoliv většina, ale veškeré maily, které jsem k poslednímu postoji ODS při sestavování vlády dostal, byly negativní. Pochvalný ani jeden.

K rychle rostoucímu zadlužování českých domácností a k faktu, že cca osm procent z nich není schopno úvěry splácet, prohlásil člen bankovní rady České národní banky Jan Frait: "Část společnosti prostě není finančně vzdělavatelná."
Silně o tom pochybuji. Nevzdělaná, to jistě, avšak nevzdělatelná? Co kdyby se namísto části zbytečných a zbytných znalostí, které se dětem hustí ve škole do hlavy, učily základy solidního a úspěšného hospodaření?

Na exministra zdravotnictví Ratha vylézají pěkné svińárny: za svého ministrování utratil z našich daní více než deset milionů korun za inzeráty s kampaní proti obezitě a onkologickým onemocněním. No, budiž, i když o efektivitě těchto inzerátů by se zřejmě dalo s úspěchem pochybovat.
Více než šest milionů ovšem "přidělil" neznámé firmě TCB - CZ, a to bez výběrového řízení:
zakázku rozdělil na několik částí, každou pod dva miliony, a obešel tak zákon.
Jestlipak se někdy dozvíme z čeho pramenila ta jeho přátelská vstřícnost?

Maďarská vláda prohlásila, že stávající systém maďarského zdravotnictví je neúčinný, nefunkční a hlavně nefinancovatelný. Základem systému nového má být proto přesně definovaný balíček zdravotních služeb hrazený z povinného solidárního zdravotního pojištění, který bude doplněn systémem soukromých pojistek podle individuálních požadavků.
Nepřipomíná vám to něco? Když si připomenete reformu zdravotnictví, kterou jsem připravil před mnoha a mnoha léty....

K padesátému výročí založení Evropské unie vypsali euroúředníci mezinárodní soutěž na logo této akce. Zvítězil polský student Szymon Skrzypczak, který navrhl mnohobarevné typografické logo "Together since 1957" v různých jazykových mutacích.
Potud nic proti ničemu.
Jenže: soutěž byla honorována dvěma sty tisíci euro z peněz daňových poplatníků a k vyhlášení nového loga se uspořádala akce s cinkáním skleniček šampaňského, které dozajista také neplatili jeho konzumenti ze svého.
Navíc: spoustě států se nelíbí ani logo, ani to, že s nimi nebylo konzultováno a Německo chystá oslavy pod vlastní hlavičkou.
Jak vidíte, příšerné rozhazování cizích peněz úředníky je stejně bezostyšné všude na světě. A defenestrace stále v nedohlednu....

Již staří Římané, v tomto konkrétním případě Cicero, se řídili moudrem Plus apud me
tamen vera ratio valebit quam vulgo opinio, tedy
Skutečný rozum bude u mne mít přece jen větší cenu než mínění davu.