ÚTERNÍ GLOSY 31.10.2006

Miroslava Macka
Chápu, že se ČSSD zuby nehty brání předčasným volbám: s Paroubkem v čele je prohraje.
Chápu, že ODS chce předčasné volby: s již dostatečně "odkopaným" Paroubkem jako protivníkem je nemůže prohrát.
KDU - ČSL to může být jedno: zvolí-li si dostatečně "luxovského" předsedu, své tradiční hlasy dostane a zachová si schopnost být ve vládě s každým.
Strana zelených může trochu ztratit, ale také něco získat a hlavně jistě nebude chtít stát v jedné frontě s Paroubkem, gromykovsky meloucím "nět", "nět", "nět."
Komunisté váhají a myslím, že nakonec s předčasnými volbami budou souhlasit, neboť pravděpodobnost, že v nich získají (když se patřičně vymezí proti "druhým" komunistům - ČSSD), je více než značná.
V tom případě by se ocitla ČSSD se svým nesouhlasem s předčasnými volbami v takové izolaci, které nelze dlouho odolávat.
Summa summarum: připravme se na volby příští rok....

Čtenář glos P. T. mi zaslal následující zajímavý text:
Na výsledku voleb do Senátu proběhlých o uplynulém víkendu a zejména na současném složení Senátu mne nejvíce zaujalo, jak moc se mýlí všichni ti "na slovo vzatí odborníci" na volební systémy, ve svých prohlášeních odopadech jednotlivých typů volebních systémů do složení voleného zastupitelského sboru.
Zatímco jsme pravidelně přesvědčováni, že použití poměrného volebního systému je šancí pro malé politické strany, výsledkem jejího použití je 5 stran v Poslanecké sněmovně. Naopak
většinový volební systém, takzvaný bič na malé strany, vygeneroval v Senátu zástupce celkem (pokud jsem dobře počítal) 16 politických stran.
V tomto postřehu na okraj voleb bych se nechtěl věnovat tomu, zda-li máme v případě voleb do Poslanecké sněmovny poměrný systém s více či méně většinovými prvky, natož hodnocení, co je ve svém důsledku příznivější pro naši republiku, resp. stabilitu její vlády. Nicméně dovoluji si upozornit na tuto skutečnost všechny zmíněné "odborníky" a předkládám jim tuto skutečnost k zamyšlení.

Vědci, kteří zkoumali čtyři lidské kosti ve Stařenině jeskyni v Rumunsku, staré zhruba 35 tisíc let, oznámili, že tyto kosti svědčí o křížení neandrtálců s homo sapiens. A hned máme vysvětlen vzhled a chování.....

Již staří Římané věděli, že Palida mors aequo pulsat pede pauperum tabernas, regumque turres, tedy že Bledá smrt měří stejným krokem chýše chudých i paláce králů.