PONDĚLNÍ GLOSY 30.10.2006

Miroslava Macka
V sobotu jsem na Hradě při oslavách 28.října mluvil se spoustou a spoustou lidí a došel pak k následujícím závěrům: existuje menšina politiků ODS, kteří vidí metodu sestavení vlády ve zkopírování osmiletého vládnutí na pražské radnici, tedy v nerozborné koalici ODS - ČSSD.
Představují si, že ODS "vygeneruje" pro ČSSD přijatelného člověka, který takovou koalici s Paroubkem dojedná. (Paroubek s potěšením zůstane "chytrou horákyní" mimo vládu, nejraději na nepominutelném místě předsedy poslanecké sněmovny, kde bude čekat v závětří na příští volby, v nichž kompromisnické vládnutí ODS - luxovsky se pranic nezmíní o vládní účasti ČSSD - podrobí zdrcující kritice a slavně se vrátí do Strakovky, neboť občané po právu nebudou s takovou vládou spokojení). Dokonce jsem už v kuloárech zaslechl některá jména, kupříkladu severomoravského hejtmana Evžena Tošenovského, který to ovšem na místě kategoricky popřel, neboť patří do druhé, podstatně větší skupiny, které se výše popsané řešení vůbec nelíbí.
Tato většina (včetně mě) se naopak domnívá, že je zapotřebí pověřit sestavením vlády osobnost známou, schopnou, ale nepříliš stranickou, která osloví všechny politické strany, aby navrhly do přechodné vlády solidní lidi, kteří elegantně změní počet poslanců na lichý a dovedou Česko k předčasným volbám v co nejkratším termínu. A všichni vystavíme Paroubka velkému, zvláště mediálnímu tlaku, aby takové řešení přijal, jinak řečeno učiníme z něho "kůl v plotě", na němž bude zřetelně vidět, že mu jde jen o jedno jediné, osobní moc za doslova každou cenu.
A bude zapotřebí hlasitě říkat, že nikoliv kompromis (jak typicky už na něj kývají lidovci!!), ale další duel je férový a správný a jen zbabělec se bojí do něho jít....a že ohánět se miliardovou cenou voleb ve státě, v němž socialisté způsobili a nadále by způsobovali více než čtvrtmiliardové zadlužení denně, je opět paroubkovsky podpásově zbabělé...

Moc mne mrzelo, že jsem v sobotu nedostal "třešničku na volebním dortu" : porážku putovního levičáka Petra Pikharta a velmi jsem se bavil zdrcujícím vítězstvím vsetínského starosty Jiřího Čunka, který vystěhováním cikánů z města již předem vyhrál volby, ať se to politicky "korektním"lidem líbí nebo ne. Veřejné mínění prostě řeklo jasně svoje....

Čtenář glos V. K. ( a není to Václav Klaus) mi zaslal následující zkušenost:
Včerejšek mi budou dlouho připomínat dva zdánlivě nesouvisející momenty - senátní volby a návštěva dětského lékaře.
Cestou na dětskou lékařskou pohotovost jsme u voleb poslali svojí část vzkazu panu Paroubkovi a jeho partě. V čekárně u lékaře jsem si měl poté uvědomit, jak nutné to bylo. V žádném případě si nemohu stěžovat na lékařskou péči, ba naopak. Můj zaměstnavatel nám hradí speciální program v nemocnici Na Homolce. Ten je na hony vzdálen veřejnému zdravotnictví 'zdarma'.
Když jsem vyšel z ordinace, narazil jsem na bodyguarda, což není moc běžná věc ani Na Homolce. Jaké bylo moje překvapeni, když jsem zjistil, že další příchozí je předseda parlamentu Vlček s dětmi. Nic proti tomu aby si občan Vlček zaplatil nadstandardní lékařskou péči pro své děti. Jen je třeba si uvědomit, že soudruh Vlček je placený z našich daní a jeho strana je zodpovědná za stav veřejného zdravotnictví, které jediné je dostupné pro většinu páně Vlčkových voličů. Dobře si pamatuji hysterii ohledně neziskových nemocnic a na další podobné výlevy jeho partajního kolegy soudruha Ratha.
A tak se dostávám k zamyšlení vyvolaném večerním projevem pana prezidenta. Jak daleko jsme došli od listopadu 1989, když ústavní činitel strany, která vládla 8 let, věří takto veřejnému zdravotnictví ? Není snad jen náhoda, že ministryně školství téže strany, podporující státně řízené školství 'zdarma', dala svou dceru na soukromé lyceum ? V čem se liší nomenklatura KSČ a stranické špičky KSČSSD ?
Nejtrefnější přirovnáni které mě napadá je 'vodu kázat, víno pít'.

Již staří Římané věděli, že Paenitentia sera raro vera, tedy že
Pozdní lítost bývá zřídkakdy upřímná.