ČTVRTEČNÍ GLOSY 26.10.2006

Miroslava Macka
Je to prostě tak: poslanec ČSSD Michal Pohanka, brněnský lékař, náměstek ministra zdravotnictví Ratha (proč a na čí pokyn jej jmenoval, se jistě nikdy nedozvíme) a v ústech známého Péti "hráč", který pomůže oškubat fondy EU, vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD i z této strany, neboť jej její předseda poslaneckého klubu Hašek nutil vzdát se poslaneckého mandátu, jednou dokonce před Jiřím Paroubkem.
A ne, abyste si mysleli, že je to jinak: že Michal Pohanka nakopl ČSSD, protože jej Paroubek a spol. taktéž nakopl a neslíbil mu, že jej strana podrží v okamžiku, kdy se jeho minulé služby pro ČSSD prolátly a hrozí mu tedy další označení "šibala", se kterým se nikdo z ČSSD moc neznal a už si nikdo skoro ani nepamatuje, kdo to je...

Výše zmíněný exministr David Rath - jak jinak - reagoval na čin svého bývalého náměstka rathovsky: obvinil z nátlaku na Pohanku Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a když se jej novinář serveru iHNed zeptal na důkazy jeho tvrzení, dostalo se mu odpovědi, že novináři se ptají jako komunističtí novináři v sedmdesátých letech dvacátého století, ti také chtěli důkazy po chartistech, kteří tvrdili, že jsou šikanováni režimem. A dodal: "Vy totiž nejste novináři, ale pitomci."
Je to holt pěkný Rath.

Kontrola ministerstva financí zase "objevila" hospodaření exministra Pavla Němce na ministerstvu spravedlnosti: ten jen za leden letošního roku provolal 130.000.- korun (jeho předchůdce Karel Čermák protelefonovával měsíčně zhruba tisíců pět), jeho sekretariát nakupoval za statisíce luxusní alkohol, drahé květiny a pořádal rauty, aniž je jasné pro koho. A za služby externích právníků vyplácel miliony.
A co na to exministr Němec? Odpověděl rathovsky: "Považuji za neuvěřitelnou drzost, aby úředník hodnotil účty ministra, který má nárok na užívání telefonu přímo ze zákona."
A víte, co je na tom nejhorší? Že to všechno jsme zaplatili z našich daní a nemáme legální možnost požadovat od rozmařilého ministra navrácení takto promrhaných peněz. Ba dokonce se najdou statisíce lidí, kteří podobné vykuky příště zase zvolí...

Moc a moc se Vám všem omlouvám, že jsem včera nezkontroloval text dopisu čtenáře M. P.
a spolu s ním Vás mystifikoval, že hlasování o přijetí či ne přijetí úplatku mělo proběhnout ve vedení Strany zelených ( kterému se tímto také omlouvám). Proběhlo však ve vedení SNK - ED, jak informovala europoslankyně této strany Hybášková.
Dvě příšerné hrubky jsem ovšem vyrobil sám, jsa v blázinci přestavby domu, což mne ovšem vůbec neomlouvá. Pár z Vás mně ihned poradilo, ať hrubky opravím - ponechám je však na místě, abych se při pohledu na ně vždy znovu a znovu zastyděl a byl napříště pozornější.
Ještě jednou prosím za prominutí.

Čtenář glos J. H. mi poslal následující drb:
Brněnská Rovnost, černá kronika: srpen 1982 "Nedbalostí mladého elektrikáře Zdeňka Š., který uzemnil rozvody omylem na ohradník, došlo k úmrtí osmi jalovic. Předseda JZD Rohatec se vyjádřil, že dobytek byl stejně určen na porážku, škoda tedy družstvu nevznikla."
Na vysvětlenou zbývá dodat, že za iniciály Zdeněk Š. se skrývá Zdeněk Škromach, který po tomto incidentu byl povýšen do odborů, aby již nehrozila žádná škoda.
Moc tomu ovšem nevěřím: jednak podle Škromachova životopisu sice tento je z Rohatce, ovšem v tamním JZD nepracoval a za druhé škody, které v posledních letech napáchal, astronomicky přesahují cenu osmi jalovic, určených stejně na porážku.


Již staří Římané věděli, že Omnes qui acceperint gladium, gladio peribunt, tedy že
Všichni, kteří berou meč, mečem zahynou.