PÁTEČNÍ GLOSY 6.10.2006

Miroslava Macka
Povytáhl jsem obočí nad několika vyjádřeními představitelů ODS, kteří sice koketují s myšlenkou stát se lídrem ODS, ale hned dodávají, že ovšem "nepůjdou proti Mirkovi Topolánkovi", neboť jejich slovům nerozumím. Má-li totiž být politická strana úspěšná,musí ve vedení existovat sehraná týmová práce a nikoliv sektářská řevnivost. A představím-li si týmovou práci jako práci v cyklistickém pelotonu, pak je unavený cyklista na špici vystřídán před spurtem tím nejčerstvějším a nejlepším ze skupiny (a ten musí mít, mimo spoustu sil, také "Wille zur Macht" - vůli po moci, vůli být vůdčí silou, být nejlepší...). A takový cyklista v týmu buď je (lídr se nevolí, lídr je nebo není) a pak družstvo vyhraje a nebo není a propadne se dozadu. A střídající cyklista s čerstvými silami přece nešlape PROTI bývalému vedoucímu na špici, naopak společně usilují o co nejlepší výsledek v cíli....když je družstvo tým a ne soubor jednotlivců, šlapajících každý za sebe...

Vedení lidovců po vyjádření Cyrila Svobody ( koho jiného!) dalo svým poslancům ultimátum: buď podepíší závazek, že se nebudou svými hlasy podílet na vzniku vlády podporované komunisty, nebo se mají v zdát mandátu.
Jako by četli nápad jednoho ze čtenářů glos, který navrhuje, aby všichni poslanci ODS, KDU - ČSL a Zelených osobně slíbili totéž a udělali tak z Paroubka, neustále se holedbajícího širší podporou (aby nemusel mluvit jen o podpoře soudruhů z KSČM) pěkného vola.

Když tak naslouchám tomu handrkování o otevření hranic starých eurounijních hranic novým členům, hořce se usmívám nad základní ideou EU: prostor s volným pohybem občanů, zboží, kapitálu a idejí.....


Již staří Římané věděli, že Non coquus semper, cui longus culter adhaerit, tedy že
Není kuchařem každý, kdo má dlouhý nůž.
A už dlouho Vám dlužím informaci, že latinské citáty a jejich české překlady čerpám z vynikající knihy Kristiny a Josefa Čermákových Slovník latinských citátů, která vyšla v nakladatelství Universum.
Vřele doporučuji!