STŘEDEČNÍ GLOSY 20.09.2006

Miroslava Macka
Je velmi zajímavé, kterak v záplavě zpráv a komentářů k situaci v Maďarsku po neskutečné řeči socialistického premiéra Gyurczányho a následných nepokojích zcela chybí komentáře (Jaroslav Plesl v dnešních Lidovkách je výjimkou, potvrzující pravidlo) k tomu, jak lehce a jaké množství lidí se dá zblbnout lživými řečmi politiků. Bohužel nejen v Maďarsku....

Před desetiletími zabíjela malárie statisíce lidí ročně. Nastoupilo DDT a nemoc se podařilo ve značné části světa téměř vymýtit. Pak vyšla "slavná" kniha Rachel Carsonové "The Silent Spring", stala se posvátným textem ekologů, a tak kvůli (neprokázaným) karcinogenním účinkům pod jejich trvalým tlakem užívání DDT skončilo: počet obětí malárie se opět vyšplhal k milionu.
Teď se konečně alespoň někteří z nich chytili za nos: Světová zdravotnická organizace opět doporučila DDT jako prostředek proti malárii.

Ach jo. Tak nemocenskou prý nakonec nebudou vyplácet zaměstnavatelé, ale zase stát, navrhuje ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.
Přitom nemoc je typická pojišťovací událost, pro niž platí pojišťovací zákony, takže jediným logickým řešením by byly (nemocenské) pojišťovny a výplata dávek dle pojistné smlouvy, kterou si každý z jejich nabídky vybere tak, aby mu vyhovovala.

Již staří Římané dobře věděli, že Multo se ipsum quam hostem superare operosius est, tedy že
Je mnohem obtížnější zvítězit nad sebou než nad nepřítelem.