PONDĚLNÍ GLOSY 14.08.2006

Miroslava Macka
Jak hospodařily levicové vlády (a jak nakupovaly za naše vysokánské daně různými novými a novými "sociálními" dávkami svoje znovuzvolení do koryt) ukazuje návrh rozpočtu na příští rok.
Přestože ekonomika šlape a výběr daní je vysokánský, předpokládaný schodek veřejných rozpočtů má být v příštím roce 130 miliard!!
A pokud by se neskrouhla alespoň část dalších těsně předvolebních slibů ČSSD, vyšplhal by se schodek rozpočtů na neuvěřitelných 173 miliard.

Přemýšlel jsem, co vedlo proslaveného spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu Güntera Grosse k tomu, že ke konci života přiznal svoji válečnou vojenskou službu u jednotek SS. Jeho vysvětlení, že celý život trpěl výčitkami svědomí a teď mu tedy ulevil, zdá se mi poněkud "literární".
Pak jsem si uvědomil, že Grass, který má vrchol své literární kariéry dávno za sebou, chystá vydání svých pamětí - a vsaďte se, že po tomto jeho přiznání vzroste jejich prodej mnohonásobně. Takže: "marketingový tah" .

Čtenář glos E. H. mi zaslal zajímavý text k plánovaným teroristickým útokům a afinitě teroristů k letadlům:
S letadly je to jednoduché - je nejtěžší se do nich dostat, ale v případě úspěšného únosu slouží jako velmi nebezpečná zbraň, v případě výbuchu na palubě nebo v podstatě jakéhokoli poškození pláště v mnohakilometrových výškách následuje havárie a smrt všech na palubě. V případě jumbo jetu může jit o stovky lidi a navíc je vyvolaná řetězová reakce a zastavení všech civilních letů v širokém okolí způsobuje mnohamiliardové ztráty.
Klasický bombový útok na metra nebo vlaky neparalyzuje ihned na několik dní celé dopravní odvětví, sice může rovněž přinést v případě synchronizovaného úderu stovky obětí, ale řada i přímých účastníků přežije - efekt osudovosti se vytrácí. Pouze velmi obtížně může dojít k vykolejení souprav, a malé hřebíkové nálože v batozích sice zavraždí nebo zmrzačí všechny v jednom vagonu, ale těch v dalších se příliš dotknout nemusí.
Zajímavější je to s obchodními centry, nebo obecně místy kde dochází k průběžné koncentraci velkého množství lidí (což, s připočtením perfektně fungující klimatizace a vnitřního oběhu vzduchu činí nejlákavějším cílem právě obchodní centra). Rozprášení chemického, nebo ještě lépe biologického činitele by mohlo způsobit velké ztráty a především ohromnou paniku a strach právě z míst, odkud lide dnes berou potravu. Ovšem získat funkční látku v dostatečné letální a zároveň rozprášitelné podobě vůbec není jednoduché - Om Sinrikjo se o to v úplném klidu a s velkými prostředky pokoušela řadu let a výsledný efekt přesto nebyl ani desítky mrtvých. Dnes jsou muslimští podezřelí na západě již dostatečně sledováni na to, aby mohli získat opravdu zákeřné biologické nebo chemické zbraně. Něco jiného je to ovšem s nebezpečím dodávky podobného svinstva z neidentifikovatelného zahRANičí nebo s neomezenými možnostmi lidského intelektu (ten jednoduchý nápad se sloučením vysokoenergetických nápojů (cukr - základní materiál každého domácího alchymisty!) a nějakého reakci vyvolávajícího gelu a roznětky z baterie mobilního telefonu je velmi chytrý!).
Shrnutím: útoky na snadno zranitelné cile lze dojít úspěchu i s prostými pěšáky teroru, ale je to úspěch špinavý, relativně malý, bez širších dopadů a dlouhodobě jenom podněcující v napadených populacích politicky korektní nechuť k jednomu významnému světovému náboženství. Útoky na leteckou dopravu jsou zajímavé kvůli zaručenému úspěchu po překonání jisté bariery a hlavně kvůli citelným dopadům na HDP celosvětový i konkrétních států. Náročnost přípravy takových útoků je ospravedlněna případnými zisky. Oni totiž mastermindi teroru uvažují stejně racionálně jako zelináři.

Již staří Římané věděli, že Felix est, qui non aliis, sed sibi videtur, tedy že
Šťastný je ten, kdo připadá šťastný sobě, ne druhým.