STŘEDEČNÍ GLOSY 2.08.2006

Miroslava Macka
Moc se mi líbil rozhovor Denisy Proškové s Idou Kelarovou v příloze MF Dnes "Ona dnes".
A zvláště následující životní poznání paní Kelarové: "Největší zlo je dát někomu něco zadarmo! Což se týká úplně každého, nejen Romů. Jakmile člověk nevyvine ani trochu úsilí, aspoň symbolicky, zvykne si a bere pomoc druhých jako svoje bytostné právo."

Pan T. H. mi zaslal zajímavý dlouhý rozbor současné politické situace z nějž vybírám:
ODS by měla svým voličům jasně říct: "Nemůžeme, díky obstrukcím a chytračení ČSSD, plnit to, co jsme vám slíbili ve svém programu. Čeká se od nás, že porušíme slovo dané vám, a porušíme slovo dané našim koaličním partnerům. Čeká se od nás, že opustíme svůj program, i program koalice, a přijmeme za svůj program sociální demokracie, a to do všech detailů, včetně způsobu jeho aplikace.
Čeká se od nás, že nebudeme dělat potřebné reformy, o kterých víme, že jsou pro tuto zemi životně důležité.
Čeká se od nás, že budeme tolerovat korupci, které jsme, na všech úrovních vlády a státní správy, byli svědky v posledních letech.
Čeká se od nás, že budeme, bez ohledu na mandát, který jsme od vás dostali, plnit cizí sliby, dané cizím voličům.
Za těchto podmínek nechceme vládnout. Nejsme loutkami v rukou Jiřího Paroubka. Nechceme se za každý krok který učiníme zodpovídat sociálním demokratům a komunistům. Jsme Občanská demokratická strana, a jsme odpovědni jen vám, občanům, a vám, voličům, kteří nám dali svou důvěru. Za těchto podmínek nemůžeme s čistým svědomím obsadit ministerská křesla a převzít vládu. Nechceme posty zaplacené vaším zklamáním. Nejde nám o koryta, jde nám o budoucnost. Proto budeme jednat jen o takové vládě, která nás přivede k předčasným volbám."
Politika není o tom, že se za každou cenu "hoši dohodnou". Politika je o odvaze a o odpovědnosti.
Politika je o plnění slibů. I těch které mohou, pokud je splníme, přinést i nám nemilá překvapení. Protože voliči nezapomenou.
Opravdu už je účast ve vládě, důležitější, než jaká ta vláda bude?

Čtenář glos P. G. mi napsal:
Napadla mne takováto myšlenka:
Paroubek má svoji stovku jistou a předpokládá, že až se bude sestavovat vláda potřetí (a bude to on, kdo ji bude sestavovat), najde se nějaký poslanec, který ve strachu, že v předčasných volbách přijde o svůj pašalík, mu dá hlas.
Navrhl bych Topolánkovi toto: Vyhlásit mobilizaci - ale tentokrát ne slovy, ale skutky.
Slíbit KDU a Zeleným (a i veřejně to vyhlásit), že do předčasných voleb půjdou společně jako trojkoalice. Volebním programem by byl nyní dojednaný koaliční vládní program. KDU a hlavně Zeleným by se slíbilo tolik míst na volitelných pozicích, aby stávající poslanci měli svá křesla jistá - což by jistě nebyl problém.
Vzápětí poděkovat presidentovi a nechat ho, aby sestavením vlády pověřil Paroubka.
Jednotná trojkoalice nemůže na předčasných volbách prodělat -v minulých volbách měla dnešní trojkoalice cca o 3% více hlasů, ale většinové prvky hrály proti malým KDU a Zeleným ve prospěch KSČ. V případě volební trojkoalice by naopak většinové prvky hrály pro trojkoalici, takže by i při případném poklesu popularity o řádově 5% měla mít převahu mandátů.
Jedinou obranou Paroubka by mohla být otevřená koalice s komunisty (aby zase eliminoval nevýhodu většinového systému on).
Zatím jsem podobnou myšlenku nezaznamenal.

Čtenář glos M.K. mi zaslal následující poznámku:
Ke konstatování, že po zavedení nového zákona o pohybu na pozemních komunikacích klesl počet nehod o 27% dlužno podotknout, že předešlý zákon nařizoval ohlásit policii každou nehodu dražší než 20 tisíc korun, nový zákon zvýšil hranici na 50 tisíc korun. Dříve se za smrtelné považovalo zranění, jemuž postižený podlehl do 72 hodin, dnes je to do 24 hodin. Takže očividně příznivější statistika není v důsledku (novinář by napsal kvůli) účinnosti zákona, ale v důsledku metody počítání.
Nic divného, vymývání mozků je na denním pořádku.
A pokud se zákona týče, bezvýhradně souhlasím s tvrdým dodržováním, ale: okamžitě provést revisi všech značek a za každý nesmysl pokutovat fyzické i právnické osoby, které za značku odpovídají. Nedávno jsem četl v britských novinách, že policie vracela pokuty v hodnotě několika tisíc liber, protože soud prokázal dotyčnou značku "býti nesprávnou".
Dovedu si představit jak Franta Bublák vrací pokuty!

Již staří Římané věděli, že Lingua imprudentis subversi est ipsius, tedy že
Jazyk nemoudrého bývá jeho zkázou.