STŘEDEČNÍ GLOSY 21.06.2006

Miroslava Macka
Lékaři, tedy ti praktičtí, mají "zřejmě nejvyšší hodinový průměr v Česku." Rozumí se příjem v korunách a tvrdí to stále ještě ministr zdravotnictví Rath. Tvrdí též, že jde o "učebnicový příklad komunismu", neboť nic prý nenutí tyto lékaře ordinovat déle, než čtyři hodiny denně.
A známý antikomunista a liberál Rath se tedy rozhodl tuto bolševickou situaci řešit: vydal vyhlášku, kterou NAŘIZUJE praktickým lékařům ordinovat alespoň sedm hodin denně. A je to.
Naučení? Nejvyšší čas, abychom už konečně žili v systému, kde žádný, opakuji, žádný politik nesmí lidem nařizovat, co mají či nemají dělat, a praktičtí lékaři si prostě individuálně nasmlouvají podmínky své činnosti se zdravotními pojišťovnami.
A jediná vyhláška, která by byla momentálně smysluplná, by měla znít: pracovní doba dr. Ratha na ministerstvu zdravotnictví musí být nula hodin.

Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina veřejně kritizoval návrhy energetické politiky Strany zelených a vysloužil si tím pokárání mnohých, včetně svého stranického šéfa Paroubka (nenechte se mýlit, že se Pecina vzdal po nástupu do funkce členství v ČSSD), neboť vysoký státní úředník nemá co politizovat.
Paroubek ovšem svoji kritiku "zmírnil" tvrzením, že svůj názor "řekl jako občan".
Což jako vysvětlení beru: jen mně není jasné, která půlka Peciny je úředník a která občan (dle některých jeho rozhodnutí to vypadá, že úředníkem je polovina dolní) či jak jinak se tyto jeho role prolínají.

Již staří Římané věděli, že In vestimentis non est mutatio mentis, tedy že
Změna šatů neznamená změnu myšlení.