ÚTERNÍ GLOSY 20.06.2006

Miroslava Macka
Konečně vím, co znamenají výrazy "triumfalismus" a "kvazikoalice": triumfalismus je postoj politických stran, které odmítají při vládnutí plnit politický program jiné, opoziční strany a kvazikoalice je koalice, v níž není zastoupena ČSSD a Paroubek není premiérem.
Člověk se holt stále učí.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vydal verdikt, že právo má polská majitelka domu, která kvůli regulaci nájemného žalovala polský stát. Totéž nyní hrozí Česku, proti němuž je podáno ze stejného důvodu více než 3.000 žalob.
Šéf Sdružení nájemníků Stanislav Křeček, ovšem zachovává klid ( zřejmě ví, že případné odškodné zaplatíme nakonec my všichni a ne jen ti, kteří nesmyslnou regulaci politicky "drželi") a ještě k tomu dodává: "Při stanovení výše nájemného se musí vzít v úvahu příjmová stránka konkrétního člověka, nelze mu předepsat nájemné, které převyšuje jeho mzdu nebo důchod."
Jak už jsem řekl, člověk se stále učí: já bloud si doposud myslel, že sice opravdu nikomu nelze předepsat nájemné (ani majitelům domů a bytů ne), ale nájemníci, že si na bytovém trhu prostě logicky (jak jinak) najdou byt, který cenově odpovídá možnostem jejich mzdy nebo důchodu.

Venku je modrá obloha, slunce svítí a zahrada šťavnatě plýtvá barvami: myslím, že v takový den bychom měli alespoň na chvíli zapomenout na politiku a vůbec na věci všední a užívat si drobných radostí života.
A tak si nezapomeňte dnes udělat volnou chvíli, vzít za ruku někoho, koho milujete, sednout si s ním někam do zeleně a říkat si láskyplná slovíčka....
Ty nejkrásnější věci jsou v životě přece vždy zadarmo.

Již staří Římané věděli, že Id firmissimus longe imperium est, quo oboedientes gaudent, tedy že Daleko nejpevnější je taková vláda, z níž se radují ti, jimž se vládne.
Praha 19. června (ČTK) - Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) se omluvil z úterního setkání starostů, primátorů a hejtmanů České republiky. Dohodnuté vystoupení dnes odřekl kvůli tomu, že akce se má zúčastnit také Miroslav Macek. Dlouholetý místopředseda ODS na květnovém sněmu zubařů před objektivy kamer napadl ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD).
Macek vysvětlil pohlavek osobními důvody - Rath totiž v tisku naznačil, že si vzal svou současnou ženu pro peníze.
Paroubek organizátorům napsal, že byl připraven se setkání komunálních politiků zúčastnit. Když prý ale zjistil, že mezi účastníky stěžejní části akce "Vystoupení nejvyšších představitelů českého státu" je na prvním místě "s pověřením Kanceláře prezidenta České republiky" uveden Macek, účast zrušil. Macek je externím poradcem prezidenta Václava Klause, zaměstnancem prezidentské kanceláře není a nemá s Hradem ani žádnou pracovní smlouvu.
Paroubek v tiskovém prohlášení uvedl, že kvůli "nečestnému" útoku zezadu je pro něj Macek osobou natolik společensky nepřijatelnou, že se kvůli němu nemůže zúčastnit ani tak prospěšného a prestižního setkání, jako je sraz starostů a hejtmanů.
Tolik citát ČTK.
Jen dodávám: po prvním kontaktu s pořadateli srazu starostů před mnoha a mnoha týdny jsem od nich nedostal již žádnou další zprávu, pozvánku, upřesnění, nic a tak na jejich srazu též nebudu, protože jsem měl za to, že se akce buď nekoná, nebo došlo ke změně pozvaných a tak jsem si tedy naplánoval na dnešek jiný program.
Ale obecně: v tomto malém státečku to bude mít Paroubek těžké se se mnou nikdy nesetkat. Byť bych byl rád, kdybych už nikdy jeho "milou, teplou, lidskou" tvář nespatřil.