PONDĚLNÍ GLOSY 5.06.2006

Miroslava Macka
Tucet základních postřehů a naučení z voleb:


1.)Česká společnost je (tak jako v mnoha jiných státech) zásadně rozštěpena a pravděpodobnost, že se bez silného tlaku vnějších okolností (pocitu ohrožení)více sjednotí, je v čase příštích několika let velmi malá.

2.)Provázanost politických a ekonomických skupin a jejich zájmů je natolik velká a politikové mají z tohoto provázání tolik másla na hlavě, že volby probíhají způsobem "na život nebo na smrt".

3.)Volební systém je zapotřebí změnit: jestli rozdíl téměř 200.000 hlasů nestačí na většinu ani jednoho hlasu ve sněmovně, jde o systém mizerný.

4.)Malé strany, Pravý blok, Železného nezávislí, Kaslovi a Zieleniecovi nezávislí, Rovnost šancí a další, kvůli osobním ambicím leadrů zbytečně ubírají v rozštěpené společnosti tak důležité hlasy pravici.

5.)Tyto volby v nahosti ukázaly "osobnost" a charakter Jiřího Paroubka a možná budoucí nebezpečí z toho vyplývající.

6.)Tyto volby opět ukázaly propojenost elektorátu ČSSD a KSČM a prokázaly posun ČSSD doleva pod Paroubkovým vedením. (Paroubek svou politikou a rétorikou přetáhl značné procento (cca 5 - 6%) voličů KSČM do řad voličů ČSSD).

7.)KDU - ČSL a US - DEU byly "odměněny" svými voliči za setrvávání ve vládě při sněmovním vládnutí Paroubkovy ČSSD s KSČM. Lidovce zachránili jen tradiční voliči, kterým je vše jedno, bez nich by dopadli jako US - DEU.

8.)Nejlepším možným řešením by byla většinová vláda ODS + KDU - ČSL + Zelených+ ČSSD (celé strany, nebo její části, která by dala přednost státotvornosti a tradičním sociálně demokratickým hodnotám před silně prokomunistickým Paroubkovým buldezerováním.

9.) Velkou koalici ODS a ČSSD pak vidím jen jako další teoretickou možnost, pokud by výše zmíněná alternativa nebyla uskutečnitelná, se spoustou nevýhod a málo výhodami. Programový i personální kompromis by totiž musel být už hodně"nemravný" až nefunkční a desiluze lidí z takové politiky by byla značná.

10.) Hlavními úkoly této vlády by pak měly tyto zřejmé cíle: kvalitnější každodenní správa státu + rychlé vyšetření kriminálních kauz, otravujících českou politickou
scénu + příprava a provedení nezbytných reforem daní, zdravotního a sociálního systému a přípravu nového volebního zákona, který by odstranil stávající nelogičnosti a nedostatky.
Pokud by se strany na podobě těchto reforem nedohodly, řešením by byly předčasné volby podle nového volebního zákona.

11.) Ze včerejších úšklebků Paroubka po rozhovoru s šéfem KSČM Filipem však usuzuji,
že Paroubek nebude chtít bez komunistů do vlády vstoupit a bude spoléhat na to, že se mu po čase marných jednání nějakým manévrem podaří stát se opět premiérem.

12.) Bude zapotřebí značného mediálního tlaku a tlaku veřejnosti, aby byl nakonec donucen chovat se státotvorně i bez komunistů a upřednostnil zájem státunad svým patologicky přebujelým egem.Uložte, prosím, pevně do paměti následující slova Jiřího Paroubka, byť pronesená v afektu,
ba právě proto, neboť jen v tak vypjatých chvílích se pozná skutečná povaha, skutečný charakter člověka:

Bojovali jsme proti řadě lidí v mediích, novinářům, kteří pracovali v žoldu ODS.
Byl to tedy boj proti části lidí v mediích, proti jednotné frontě zločinců typu Krejčíře, lhářů typu Kubiceho, mocichtivé ODS.
ODS zmobilizovala své finanční zdroje a ve spolupráci s většinou periodik, veřejnoprávní televize a rozhlasu rozpoutala nevídanou kampaň. Když ani toto nepomohlo, sáhla ODS k jiným metodám: k projevům násilí, pomluvám, osočování. Převzali v určité absurditě metody manipulace veřejnosti, které využíval totalitní režim před rokem 1989.
ODS dokázala zastrašováním mocenských složek zamést pod koberec kauzy, které dokazovaly, že někteří z jejich představitelů se dostali do rozporu se zákonem.
Když i tento mechanismus u občanů nefungoval, uchýlila se ODS k metodám, jejichž obdobu nenaleznete v naší novodobé historii. ODS porušila mnoho zákonů.
Pod heslem vítěz bere vše, spoléhá ODS, že se rychle ujme moci a spolu se svými agenty - přisluhovači zajistí těmto osobám beztrestnost .
Cítím povinnost oznámit, že demokracie v této zemi utrpěla tvrdý zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948, snad jen s rozdílem, že hrozí modrá totalita.
Zkrátka ODS a některé útvary policie ČR se dostaly zcela do vleku šedé ekonomiky, přání pánů Krejčíře a dalších. Věrna své tradici různých fondů a pana Koženého.

Hrubě nesouhlasím se slovy pana předsedy KDU - ČSL Kalouska, že voliči rozdali karty 100:100 a je na politicích toto respektovat. Politici totiž budou muset respektovat nikoliv názor voličů, ale nespravedlivě přiblblý přepočet - voliči totiž rozdali stranám ODS, KDU - ČSL a Zeleným téměř o 200.000 hlasů více.

Středověký leoninský verš:
Hoc retine verbum: frangit Deus omne superbum.
(Pamatuj na má slova: Bůh pokoří vše, co zpupně se chová.)