PONDĚLNÍ GLOSY 29.05.2006

Miroslava Macka
Na včerejší velmi zajímavé dvouhodinové debatě Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka v České televizi mne zaujaly tři věci: velmi dobrý až vynikající Topolánek, velmi nervózní Paroubek, který nebyl schopen zakrýt své puchejřovité ego a fakt, že jej ČT 1 postavila na stupínek, aby divákům nedošlo, z čeho to nabubřelé ego pramení.

Jan Kubice, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, přežil na svém místě šest ministrů vnitra. Dá se tedy jistě říci, že jde o člověka schopného a loyálního. Přesto jej něco donutilo veřejně prohlásit, že práci jeho lidí se pokoušejí nátlakem zvrátit některé politické síly. Bude velmi zajímavé sledovat, co dnes bude vypovídat před poslaneckým branně - bezpečnostním výborem.
Že nepůjde o prkotiny, na to můžeme vzít jed. Na to je Kubice příliš velký profesionál a jeho slova "Předložím důkazy, že případ je politicky manipulován a je zde snaha zahrát vyšetřování do autu" jsou průzračně jasná.

Nestěžujte si, že jste nebyli před volbami dostatečně varováni: ministr kultury Jandák se pustil do kritiky veřejnoprávní televize a moc by si přál novou komisi "pro posuzování televizních pořadů".
Cenzura, cenzura se tomu jednoslovně říká, soudruhu ministře.

Ekonom Walter Williams ve svých textech o občanské ekonomii mj. napsal:
Řekněme, že mi nabídnete mzdu 2 dolary za hodinu. Mohu se svobodně rozhodnout, zda vaši nabídku přijmu, nebo odmítnu. Jaký závěr by bylo možno učinit, pokud bych nabídku za dva dolary přijal? Jediné vysvětlení je, že si myslím, že je tato příležitost pro mně lepší, než druhá nejlepší alternativa, kterou mám k dispozici. Všechny další alternativy byly méně hodnotné - proč bych jinak bral nabídku? Je tedy namístě osočovat z vykořisťování někoho, kdo mi nabídl moji nejlepší příležitost? Než v takové situaci někdo vysloví slovo vykořisťování, měl by se zamyslet, zda nechtěl jen konstatovat, že by si přál více lepších alternativ.
A dodává:
Vybavují se mi obvinění ze strany paní Williamsové na počátku našeho 44letého manželství. Říkávala: "Waltře, ty mě využíváš!" A já jí odpovídal: "Miláčku, jasně, že tě využívám. Kdybys pro mne nebyla užitečná, nebral bych si tě." Kolik z nás by se ženilo či vdávalo za osobu, která by pro nás nebyla užitečná? Lidé, kteří žijí sami, jsou prostě lidé, kteří nenašli nikoho, koho by uměli využívat.

Již staří Římané věděli, že Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo, tedy že
Kapka kámen nehloubí silou, jen že stále padá.