ÚTERNÍ GLOSY 23.05.2006

Miroslava Macka
Včera uběhlo šedesát let od voleb, ve kterých čeští občané katapultovali komunisty k moci - aby se pak půl století nestačili divit. Důvodů, proč se tak stalo, byla celá řada: naivní víra v to, že komunisté jednou provždy odstraní vše, co jim na minulosti vadilo, nezměrný populismus KSČ, slibující všechno všem a velmi operativně se přizpůsobující veřejnému mínění, stylizace do jediného ochránce pokroku a sociálních jistot, tvrdé útoky na všechny své politické protivníky a chobotnicové obsazení úřadů svými lidmi, a to zvláště represivního aparátu.
Nepřipomíná Vám to něco z dneška?
Doufám jen, že nedojde k naplnění starého politického bonmotu, že národ, který udělá stejnou chybu dvakrát, si následky zaslouží. Nikdo dnes nemá právo tvrdit, že nebyl dostatečně varován: další dnešní společné hlasování socialistů a komunistů ve sněmovně je varováním více než dostatečným.
Takže opět opakuji: není výmluv! Všichni k volbám a třeba i se skřípajícími zuby volit někoho jiného, než ČSSD a KSČM, nejraději ODS.

Doufám, že policie, státní zastupitelství a případně i soudy se zachovají v případu podání trestního premiéra Paroubka na předsedu ODS Topolánka standardně: a tak se Puchejř dočká konečného výsledku za nějakých devět, deset let ve Štrasburku.

Ministr vnitra Bublan prohlásil jednoznačně: inspekce ministerstva vnitra nad policií se nevzdám a nikomu ji nepředám. A také necelé dva týdny před volbami přišel s novou koncepcí policejního sboru, jejíž součástí je navýšení platů policistů o čtyři až pět tisíc korun..
Přečtěte si, prosím, znovu první glosu.

Každé setkání s občany zakončuji většinou stejně - připomenu jim, že život není jen politika, ale skládá se z každodenních drobných radostí, které jsou stále po ruce: svítící slunce, rozkvetlý strom, prosperující děti či vnoučata, pohlazení osoby, která nás miluje a kterou milujeme my.... a zvláště v tyto dny, kdy předvolební šílenství propuklo naplno, jsou tyto každodenní drobné radosti nádhernou bójí v rozbouřeném moři předvolebních vášní.
Dnes je venku modrá obloha s bílými mráčky, ptáci zpívají jako o závod, moje nejstarší vnučka včera úspěšně odmaturovala, rhododendrony na zahradě jsou v plném květu - ne, dnes mě politika nedostane...přeju i Vám hezký den.

Již staří Římané věděli, že Exigua est virtus praestare silentia rebus, tedy že
Málo osvědčíš cnost, když stále jen mlčeti budeš.
Neuvěřitelnou sviňárnu dneska provedla MF Dnes. V článku Olgy Málkové se píše o mé ženě: "Byla odsouzena k zaplacení milionu korun za to, že neplatila nájem v luxusním bytě." Kdyby novinářka odvedla svoji práci pořádně, zjistila by, že opak je pravdou: při soudním vyrovnání musel majitel snížit nájem kvůli neodstranitelným závadám v bytu za léta celkem o několik set tisíc korun. Žádám veřejně šéfredaktora MF Dnes, aby si jednak udělal v redakci pořádek a žádám samozřejmě okamžitou omluvu. Jsem totálně, zcela znechucen: divíte se, že v takovéto příšerné atmosféře raději použiju záhlavec?