PONDĚLNÍ GLOSY 22.05.2006

Miroslava Macka
Moc a moc děkuji Vám všem, stovkám a stovkám lidí, kteří jste mi během víkendu volali, esemeskovali a mailovali děkovná, podpůrná a povzbudivá slova k záhlavci Rathovi za jeho neomalené hrubosti. Díky i za ty desítky a desítky textů kritických a hlavně za ty anonymní, plné sprosťáren, neboť ty mě drží nohama pevně na zemi.
Jen jednu část z korespondence si dovolím ocitovat, neboť dokonale vystihuje podstatu věci, totiž proč dostal Rath klasický záhlavec, tak často používaný kantory jako bezprostřední trest u neposlušných žáků a ne facku nebo ránu pěstí "zepředu". A díky za připomenutí, pane S. J., za zaslání!
J.Foglar: Hoši od Bobří řeky, kapitola 67:
"Zde přijmi za všechny uražené Hochy od Bobří řeky..." procedil Vilík a s posledními slovy srazil Kováče pádnou ranou do kbelíku s uhlím, až se s ním převrhl.
"To je nečestné" křičel Kováč, zmaten nenadálou silou Vilíka. "Tak se nezápasí."
"Což jsi nerozuměl? Vždyť jsem ti již jednou řekl, že S TEBOU NEZÁPASÍME," řekl klidně Vilík a znovu srazil zuřícího Kováče na převržený kbelík. "TEBE JEN TRESTÁME!"

Škoda jen, že všichni ti, kteří mluví o facce, napadnutí, ráně, zákeřném útoku zezadu, nečestnosti, (Ivan Hoffmann v dnešním Radiožurnálu, Právo a jistě i další) si nepamatují či spíše nechtějí pamatovat tento rozdíl.Takže propříště, pánové a soudruzi: nikoliv, jen klasický výchovný záhlavec, za mého mládí (a že jsme jich od řídícího učitele Titzla schytali) na Moravě půvabně zvaný "lepanec".
A mimochodem, vsaďte se, že tyto dvě glosy výše zmínění rozhodně nikdy nikde neocitují.

Premiér Paroubek se vlichocuje i ženám, tentokrát na setkání sociálních demokratek: "Téměř nepochybuji, že to bude právě sociální demokracie, která této zemi dodá první premiérku v dějinách. Mám v hlavě i pár dobrých tipů. Tak zhruba za rok přijde čas, kdy některá jména budu moct říct veřejně.”
Obávám se, že má pravdu: kdyby totiž vyhrál volby (silně věřím, že ne), pak bychom zřejmě opravdu do roka slyšeli, že nástupkyní bude Jiřina Švorcová.

Velmi souhlasím s expertem na veřejné mínění Janem Herzmannem, který v dnešní MF Dners napsal ke včerejšímu televiznímu duelu Topolánek - Paroubek: Premiér Paroubek byl útočnější, hovořil způsobem, kterým se mluví v hoispodách, nebo na fotbale, což bylo z jeho pohledu správně. Odpovídá totiž skupině voličů, kterou chce získat.”

Již staří Římané věděli, že Quid vult quod antecedit, non debet nolle, quod consequitur, tedy že
Komu je vhod, co předcházelo, tomu nemá být nevhod, co přijde.