PÁTEČNÍ GLOSY 19.05.2006

Miroslava Macka
U českých soudů leží téměř devět tisíc civilních případů, které jsou starší pěti let. ČSSD (má přece Paroubka) a US - DEU (má přece ministra spravedlnosti Němce) společně tvrdí, že za to může stav, který panoval u českých soudů v devadesátých letech, kdy vládla ODS. ČSSD vládne už celých osm.... Dvakrát: ach, jo.

Primátor Prahy a místopředseda ODS Bém obvinil sociální demokraty, že nelegálně vylepili v ulicích Prahy svoje plakáty (což je fakt, hyzdí kdejakou možnouz i nemožnou plochu).
Dodal také, že mají dva dny na to je odstranit, jinak bude řešit věc soudně. Stručné, logické, i když já osobně bych ani ty dva dny nečekal.
Puchejř Paroubek na to odpověděl: ODS ztrácí nervy kvůli poklesu volebních preferencí.
Co ovšem můžete čekat od člověka a od strany, která klidně druhé straně ukradne logo a volební hesla a podvodně je zneužije ve své volební kampani? A víte, co je na tom nejhorší? Že tato krádež a klamavá reklama českým elitám a většině medií pranic nevadí! Alespoň jsem nezaznamenal ani Havlovu, ani Svěrákovu, ani jinou odmítavou reakci na tyto sviňácké praktiky.

Čtenář glos J. M. mi zaslal následující text k imunitě poslanců:
Protože Vaše stránky čtou lidé přemýšliví, bylo by možná dobré otázku imunity trochu vysvětlit. Nebo aspoň ten poslední klasický návrh lidovců, podaný těsně před před volbami a z právního hlediska nesmysl. Lidovec vypadá lidově a i když se bude možná chvíli klepat, aby nakonec o imunitu nepřišel, tak to vyjde a rozumní lidé v senátu návrh zamítnou. A zabijí se dvě mouchy jednou ranou lidovecké plácačky . Zalíbit se lidu a nechat si imunitu. Proč nepodali jasný návrh na omezení imunity jen na půdu Parlamentu nebo na jednoduché zrušení přestupkové imunity?
Poslední návrh totiž znamená dvě věci:
1. Senát se usnese, že podané trestní oznámení je politickou kauzou a senátora nevydá - není možno zahájit trestní stíhání do doby skončení mandátu, potom už to možné je a bude zahájen proces, na kterém se ale senát usnesl, že se jedná o proces politický. Je dobré připomenout, že do takovýchto politických kauz se občan běžně dostat nemůže. Ještě připomínám, že v nepolitických kauzách jsou senátoři " vydáváni " .
2. Po skončení mandátu už bude těžší zahajovat trestní stíhání, protože všechny právní kroky bude možno udělat až po několika letech, až skončí mandát - svědci si nebudou pamatovat, často skutečně, papíry se ztratí, firmy zrušené, prodané, odstěhované atd.
Krátce - lidovecký návrh zavádí nový typ imunity místo stávající a to je jakási "odkládací " imunita, která zase zvýhodňuje před obyčejnými občany a debata může pokračovat....

Již staří Římané věděli, že Diligit hic natum, virga qui corrigit illum, tedy že
Kdo syna miluje, proutkem jej napravuje.