ČTVRTEČNÍ GLOSY 18.05.2006

Miroslava Macka
Puchejř Paroubek skutečně "nemá chybu"" český fotbal se sice potácí od jedné korupční aféry ke druhé, ale to mu v čase předvolebním pranic nezabraňuje sáhnout nám hluboko do kapes slibem jedné miliardy korun na stavbu Národního fotbalového stadionu na Letné. Že fotbal vůbec nemusíte? Že byste svoje peníze raději utratili za Vámi preferované sportovní aktivity? Nebuďte naivní: jde přece o udržení Puchejře u koryta a ne o sport. Bohužel se vždy najde dost blbců, kterým to nedojde.

Paroubkovu větu k výše zmíněnému stadionu "Takový stánek fotbalu a sportu jer věcí cti každého národa" dnes nádherně komentovaly Lidové noviny citátem Karla Čapka: "O vůli národa mluví obyčejně ti, kdo národu poroučejí."

Podle amerických vědců, vedených profesorem Paabem, kteří zkoumají DNA neandrtálců, se vývojové větve neandrtálce a dnešního člověka rozešly před 315 tisíci lety.
Při pohledu na českou předvolební scénu si tím nejsem zdaleka jist.

Čtenář glos J. S. mi zaslal následující přemýšlivý text:
Pravidelně čtu Vaše komentáře na internetu - díky za ně! Těší mne, že kromě šití do levičáků máte co říci i ztrouchnivělým částem ODS. Chtěl jsem vzít za své Vaše doporučení a obejít své sousedy a probrat s nimi otázku koho volit a koho ne. A hlavně dorazit k volbám. Nesměle se o to pokouším.
Mám ale teď zapeklitý problém, se kterým bych potřeboval pomoci. Jde o imunitu poslanců a senátorů. Jak jistě víte, dolní sněmovnou prošel návrh na její omezení. Teď se čeká, co na to senát. A dneska jsme se dočkali.
Dle zpráv Novy se senátoři ODS bojí šikanování, a proto imunitu omezovat nechtějí. Mluvící hlavy z obrazovky hlásaly v uvedeném pořadí toto:
Jaroslav Kubera [ODS]: Situace v ČR, policie, soudy - to spíš nasvědčuje tomu, že by se imunita měla spíše rozšířit. Kauzy jako Kořistka nesvědčí o tom, že právní stav v ČR je ideální.
Tomáš Julínek [ODS]: Chceme si nechat čas, abychom to mohli v klidu projednat. Ne pod předvolebním tlakem.
Jiří Paroubek [ČSSD]: Já si myslím, že by měli být všichni soudní a že by se části svých privilégií měli páni senátoři vzdát.
Jiří Zlatuška [LiRA]: Obrací se mi žaludek z toho, když vidím ty výmluvy.
Jaroslav Kubera [ODS]: Za stavu, kdy se v ČR denně podává 800 trestních oznámení, z nichž 740 jsou naprosté nesmysly si myslím, že ta doba (na omezení imunity) ještě nedozrála.
Helena Rögnerová: Vždy je lepší udělat cokoli a pak to nějakým způsobem dolaďovat, než to shodit.
Vím, že vyjádření na kameru je jedna věc a práce v senátu věc jiná.Ale museli senátoři ODS vypouštět takové nejapnosti 14 dní před volbami? Mě imunita nechrání a v tom nepořádku musím žít každý den. Oni se nás, kteří okolo sebe nemáme ohrádku senátu, vlastně bojí anebo štítí. Až budu vandrovat po sousedech, jak jim mám tuhle urážku nás všech vysvětlit?
Dodávám: jde o klasické smíchání hrušek s jablky. Jedna věc je jistě znepokojivý stav právního stavu v České republice, v tom mají senátoři ODS pravdu. Řešením ovšem není bezbřehá imunita zákonodárců, ale zkvalitnění zákonů a exekutivy - z tohoto hlediska je nejděsivější věta senátorky Roegnerové, právě takovýto populistický přístup je jedním z důvodů mizerného právního stavu v ČR. Předvolební zveličování problému imunity je pak věc další - pokud by moje rozhodování koho volit, mělo být ovlivněno hlavně zviditelněnou prkotinou a ne mediálně nediskutovanými věcmi zásadními, pak potěš pámbu s námi! .

Již staří Římané věděli, že Dignitas delictum auget, tedy že
S hodností zločin roste.