STŘEDEČNÍ GLOSY 17.05.2006

Miroslava Macka
No, to je překvapení: ČSSD bude zastupovat v příští Poslanecké sněmovně množství bývalých členů KSČ a mezi nimi i dříve významní funkcionáři této strany. Jeden příklad za všechny: předseda krajského výboru ČSSD v plzeňském kraji Václav Šlajs, absolvent Vysoké školy politické ÚV KSČ (tzv. Vokovické Sorbonny) a předseda buňky KSČ u vojenského útvaru.
A víte co je nejhorší? Že to spoustě lidí pranic nevadí a ještě tyto lidi, kteří se nic nového nenaučili a nic starého nezapomněli, opravdu zvolí za své poslance!

Zásluhou úniku průzkumu veřejného mínění z agentury STEM, který velmi vylepšil postavení ČSSD ( nárůst o pět procent) je velmi zajímavá jedna věc: výzkum volebních preferencí byl součástí porce klientských dat - a jedním z klientů byla i společnost PSB, která dělá volební kampaň pro ČSSD.
A jak již věděli velmi dobře staří Čechové: koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Čtenář glos R. M. mi zaslal následující text:
Právě jsem na idnes.cz objevil článek s kouzelným, avšak nikoliv aprilovým názvem "Unionisté vytáhli svérázný spot: zapalují pšouk."
V článku se mimo jiné píše: "Vládní strana předvádí v jednom spotu mladíka, který sedí na posteli a zapaluje své vlastní pšouky."
Domnivám se, že US-DEU zaslouží zvláštní body za úpřímnost a ojedinělé pochopení smyslu volební kampaně. Je totiž mým idealistickým předpokladem, že volební spoty by měly jasně a stručně postihnout a prezentovat meritum politického programu dané strany, jaksi jeho charakter.
Pšouk v kampani US-DEU jest takto výstižný dokonale.

Již staří Římané věděli, že Difficulter reciduntur vitia, quae nobiscum creverunt, tedy že
Je těžké zbavit se chyb, které s námi vyrostly.
A teď mi další čtenář zaslal následující text s dotazem:
"Václav Klaus je popírač. Ne holocaustu, ale Evropské unie. Vyjde to na stejno. Je to zločin.", napsal Luboš Palata v Lidových novinách.
Je to zajímavé srovnání, zajímavá představa o zločinech. Ideových zločinech.
Zřídíme si ještě sami iniciativně nějakou tu ideopolicii? Já si pamatuju, že zločinem bylo třeba "schvalovaní atentátu na říšského protektora", "nesouhlas se vstupem vojsk" nebo
"znevažování vedoucí úlohy Strany".
Přibude k nim snad také "zpochybňování Evropské
unie"?