ÚTERNÍ GLOSY 14.03.2006

Miroslava Macka
Premiér Paroubek je opravdu "soudruh činu": kdekoliv se objeví nějaká levárna, spojená se členy ČSSD (a že těch afér v posledních dnech je!), už soptí a dští oheň a síru a přesvědčuje nás, že tito zloduchové budou okamžitě exkomunikováni z jeho strany.
No jo, jenže jsme se zatím nikdy nedozvěděli, jak se ti lotrové na tak důležité rozhodovací pozice dostali, kdo je tam nasadil, čí to byli kamarádi nebo nastrčení koňové a hlavně: zda-li nejsou střídáni stejnými, jenže kopajícími za jinou stáj v ČSSD.

Také zatčení úplatkáři na ministerstvu obrany se prý rozpovídali, takže se můžeme těšit na "pěkné" předvolební rachocení. A opět: zase nám bude jasnější, kam mizí miliardy z našich daní, aniž by se za ně zalátala jedna jediná díra na nepředstavitelně mizerných českých silnicích, aniž by se za ně zracionizoval jediný správní úřad, aniž by se za ně postavilo cokoliv nezbytného....

Šéf České spořitelny Jack Stack v dnešní MF Dnes mj. napsal: Diskuse o velké koalici, o tom, kdy bude přijato Euro a kdo vyhraje nebo prohraje....jsou bezpředmětné. Je třeba se zabývat otázkami, které jdou mimo politiku: vzdělávací systém, konkurenceschopnost a penzijní reforma patří mezi má oblíbená témata.
Jenže, dodávám: podíváte-li se pane Stacku na to, co by bylo zapotřebí ve Vámi oblíbených oblastech konkrétně udělat, zjistíte, že jde o politikum jako hrom. Vzdělávací systém: školné na vysokých školách - ano či ne? Konkurenceschopnost: nezbytnost potlačit rozhazovačný sociální systém a moc odborů, deregulovat nájemné, aby se lidé mohli snázeji stěhovat za prací, zjednodušit propouštění z práce - ano či ne? Důchodový systém: špidlovský všeobjímající se "zdroji, které budou" nebo jeho individualizace?
Jak vidíte, jde o politikum jako hrom.

Ministr zdravotnictví David Rath má zvláštní vlastnost: kamkoliv šlápne, většinou je to do hovna
Nyní vychází najevo, že společnost Stylmed H, kterou si vybral jako náhradního dodavatele léků do státních zadlužených nemocnic, je ve skutečnosti překupníkem, který kupuje léky od velkodistributorů a prodává je pak nemocnici Na Homolce a jiným s tříprocentní přirážkou, čímž jen nemocnice Na Homolce ročně tratí tři miliony korun, které by jinak ušetřila, kdyby nakupovala přímo od distributorů.
Navíc se ukazuje, že dodává léky bez výběrového řízení...
Mimochodem, klasická ukázka toho, kam mizí nezanedbatelná část miliard (odborníci tvrdí, že až jedna třetina)ve zdravotnictví.

Již staří Římané věděli, že Aut amat aut odit mulier, nihil est tertium
Tedy Žena buď miluje nebo nenávidí, nic třetího nezná.