PÁTEČNÍ GLOSY 10.03.2006

Miroslava Macka
Velmi jsem se těšil na včerejší večerní televizní duel pražských kandidátů pěti nejsilnějších politických stran.
Nebyl jsem zklamán: výborný Václav Moravec, velmi dobrý Mirek Topolánek s geniálně použitou větou ze známé reklamy "To už tady vy, pane Rathe, dávno nebudete!", která Ratha zcela rozhodila, tradičně slimejšovitý Cyril Svoboda, nechtěně "geniálně" legrační komunista Beneš s fantastickou odpovědí "Na metro by si měla Praha půjčit, aby se nezadlužila" a totálně užvaněný a zcela prázdný dr. Rath, ze kterého v tomto pořadu za chvíli zcela oprýskal nátěr a zůstal jen užvaněný demagog, schopný po osmi letech vlády ČSSD na ministerstvu zdravotnictví nabubřele prohlásit: "Udělal jsem tam pořádek, protože takové propojení mezi úředníky a podnikatelskou sférou jsem ještě nezažil!"
Ani v Lékařské komoře pod Vaším vedením?, chtělo se mi dodat.

Naposledy se vracím k "žertování" premiéra Paroubka při vyhlašování "podnikatele roku".
Jeho slova zněla přesně takto: "U stolu jsem říkal opak, čili: první věc, která bude samozřejmě sestavení vlády s komunisty, druhá věc znárodňování. Ale tam se tomu všichni smáli, takže doufám, že to berete také jako žert."
A komentář jednoho ze čtenářů glos: Problém je právě v tom, že člověk typu našeho pana premiéra musí přidat ten dodatek, že to máme brát jako žert. Evidentně se tedy domnívá, že bychom tento jeho výrok mohli brát vážně. Trochu děsivé.

České ekonomice se daří a tak uslyšíme vládní ódy, kterak je to zásluha socialistické vlády. Opak jen pravdou: současný ekonomický úspěch je způsoben kombinací naší velmi výhodné polohy, levné a kvalifikované pracovní síly, úprku velkých výrobců z drahých, ekologicky i jinak přeregulovaných a přeodborovaných západních zemí a, pracovitosti a podnikavosti našich lidí, velmi často navzdory vládě socialistů. Mohlo by se jinak dařit ještě mnohem lépe.
Viz Slovensko s mnohem horší startovací pozicí a s vládou a politikou zcela jinou a se stejně dobrými výsledky.

Vynikající odborník, předseda Českého báňského úřadu Roman Makarius má být vystřídán stranickým šíbrem ČSSD exposlancem Josefem Hojdarem.
I tohle si klidně necháme líbit?

Dnešní článek v MF Dnes: Rath zaplatí dluhy nemocnic. Všechno špatně. Titulek má znít: Rath nalije miliardy z našich kapes do černé díry státních nemocnic.

Správně říká Karel Steigerwald v dnešní MF Dnes, že soudce Bouček, odmítající znovuotevřít proces s Kajínkem, svými odposlechnutými slovy "Je to všechno jedna verbež" nasadil korunu všem našim pochybám o kvalitě soudů a soudců v tomto státě.
A to je více, než špatné.

Podle včerejší zprávy slovenští vědci došli k názoru, že lék na ptačí chřipku Tamiflu může svými vedlejšími účinky poškozovat mozek.
Osobně se však domnívám, že ti lidé, kteří se už dnes cpou preventivně Tamiflu, měli poškozený mozek už dříve. Jinak by tak nečinili.

Včerejší magazín MF Dnes přinesl mj. rozhovor s filmovou režisérkou Věrou Chytilovou, koketující s tím, že půjde na kandidátku nové politické strany Rovnost šancí.
K Paroubkovi: Agilní muž, který udělal dost věcí dobře a bije se za ně. Ale zásah proti Czechteku uvážený nebyl. O problémech se musí dohadovat, neřešit je razantně a sám.
K Topolánkovi: Vůbec se mi nelíbí program ODS, třeba patnáctiprocentní daň. To je neodpovědnost, úlitba nejbohatším lidem. Já nechci, aby se tady kašlalo na lidi. Vláda je od toho, aby se o lidi starala, a ne, aby z nich tyla.
Ach jo! Další blábolista -pardon, blábolistka, která se domnívá, že vláda je tu od toho, aby se o lidi starala!!!

Včera jsem si pustil první díl slavného amerického seriálu Druhá světová válka - "Prelude to War" režírovaný slavným Frankem Caprou, který právě vyšel na DVD. (Postupně vyjde všech osm dílů).
Kterak se na světě nic nemění, dokumentuji pár citáty z tohoto díla.
Goebbels: Budeme-li mluvit dost často a dost nahlas, uvěří nám.
"Mussolini je ambiciózní vůdce chátry."
"Největším nepřítelem svobody je vášeň jedince ovládat mnoho jiných."
Nepřipomíná Vám to něco, nebo spíše někoho?


Již staří Římané věděli, že je dobré Auscultare disce, si nescis loqui, tedy
Neumíš - li mluvit, uč se poslouchat.