PONDĚLNÍ GLOSY 27.02.2006

Miroslava Macka
Na šéfa mezinárodní správy Bosny a Hercegoviny byl ministerstvem zahraničí navržen bývalý velvyslanec České republiky v USA Alexandr Vondra a měl značnou šanci za podpory zahraničních činitelů se jím stát.
Pak se do toho vložil puchejř Paroubek: dopisem sdělil ministerstvu zahraničí, že "nechápe, proč do podkladů pro jeho jednání se zahraničními partnery neustále vsouvá pasáž, která je s mým postojem v jednoznačném rozporu."
Co bylo důvodem jeho nechuti k Vondrovi? Je prý "pravicový fundamentalista". Na ta svoje slova si ovšem Paroubek moc přesně nevzpomíná: ""Je mi to v zásadě jedno. Pokud vím, tak jsem to neřekl nikde na veřejnosti, pokud jsem to vůbec řekl."
Ach, jo. Také máte při každém vystoupení většiny vládních představitelů silný pocit studu z toho, co nám to tu vládne?

Velmi správně odpověděl mluvčí společnosti Pharmos, která měla dodávat léky zadluženým nemocnicím a která se setkala při dojednávání podmínek na ministerstvu zdravotnictví s korupcí (s žádostí o provizi za to, že léky bude moci dodávat), že nevidí důvod, proč by měl předložit důkazy o korupci ministru zdravotnictví, když je předložil orgánům, činným v trestním řízení.
Ministr ovšem velmi dobře ví, že nejlepší je v takové situaci pokřik "Chyťte zloděje!" a proto vyhrožuje, že nedostane-li důkazy, společnost Pharmos zažaluje.
A opět se v člověku vzmáhá pocit, že svět ( a zvláště ten politický český) se už docela zbláznil.


O víkendu jsem otevřel páteční vydání deníku Moravský Sever a nestačil jsem zírat:
Na straně dvě na mne vykoukl inzerát na třetinu strany s nápadným označením "Placená inzerce" následujícího znění:
Dělám pořádek a toho se někteří bojí
Chci průhledné a efektivní financování zdravotní péče...
...proto jsem zavedl nucenou správu v všeobecné zdravotní pojišťovně
Chvi zabránit růstu spoluúčasti pacienta...
...proto jsem snížil marže lékárnám
Chci vyšší kvalitu péče o pacienta....
...proto jsem zavedl v nemocnicích systém hodnocení a kontroly kvality péče
Chci dostupnou zdravotní péči pro pacienty...
...proto jsem prosadil zákon o neziskových nemocnicích

Mudr. David Rath
Ministr zdravotnictví ČR

Hned jak se vrátím do Prahy, podám na ministra Ratha trestní oznámení, neboť dělat si soukromou reklamu své osoby a předvolební kampaň z našich daní, tak to tedy ne. Takovéto velikášské bláboly, ať si laskavě platí ze svého, neboť co by ještě mělo být zneužívání pravomoci veřejného činitele, když ne toto!