STŘEDEČNÍ GLOSY 15.02.2006

Miroslava Macka
Od mnoha a mnoha čtenářů glos jsem včera obdržel maily, které - ač formálně různé - obsahovaly jednu jedinou myšlenku, jeden jediný dotaz. Nejstručněji a nejlapidárněji vystihl problém čtenář L.Z.
Vážený pane doktore,
souhlasím s Vámi, že tady končí legrace, jen mi není jasné jak chcete ty komunisty kopnout do prdele (rád bych tak učinil) - domníváte se snad, že ta technika nakopnutí spočívá ve volbě té nešťastné, neschopné a chaoticky působící party v současném vedení ODS ? Neměli bychom nejdříve nakopnout někoho jiného ? Možná pak už ani nakopávat dál nebude tolik třeba.

Odpovídám: také mně se jeví někteří vrcholní představitelé ODS "nešťastní", stejně jako někteří kandidáti z předních míst kandidátek. Vím však, že paušalizovat se nemá a nedá, to zaprvé.
Zadruhé: znaje mechanismy sestavování kandidátek ODS a volby vedení, pokládám v polovině února tohoto roku jakékoliv úvahy o náhlých změnách za zpozdilé, neúčinné ba škodlivé.
Zatřetí: při volbách nevybíráme mezi černou a bílou, mezi vysněným ideálem a kvintesencí zla, ale volíme nejméně mizerného ze špatných.
Začtvrté: ODS má velkou a kvalitní základnu lidí na krajské a místní úrovni, schopných postupně vystrnadit rozlezlou bolševickou mafii z veřejné správy.
Zapáté: volte a se vší energií podporujte, byť někdy se skřípajícíma zubama, ODS. Nic lepšího se nenabízí a nejít k volbám znamená být spoluodpovědný za vítězství bolševiků.

Nic není dál od skutečnosti, než titulek Práva z dnešního dne "Surovec střílel na děti."
Pokud by měl titulek přesně vystihnout, co se stalo, musel by znít: "Parta výrostků dohnala nervově labilního muže k agresi" a podtitulek pak "Jeho sousedé mu tleskají."

Co ale chcete ve státě, kde podnikatelé, kterým státní instituce nezpochybnitelně dluží stamiliony, a kteří jim odmítnou nadále dodávat svoje výrobky, jsou jedním z nejvyšších státních úředníků, ministrem zdravotnictví, označeni za gangstery?
Úředníkem, placeným z jejich v ysokánských daní?

Doufejme jen, že stále platí stará římská moudrost
Arcus qui nimis intenditur rumpitur, tedy
Luk, který se příliš napíná, praskne.