ÚTERNÍ GLOSY 31.01.2006

Miroslava Macka
Soukromá firma LG Philips učinila před časem velmi mizerné podnikatelské rozhodnutí a vrazila spoustu peněz do stavby továrny na klasické obrazovky - mizerné to rozhodnutí b ylo v tom, že absolutně nedocenilo rychlý rozvoj jiných technologií - plazmových a LCD obrazovek, nepočítám-li rychlý rozvoj ještě novějších technologií.
Za chyby se platí a tak by tato firemní investice měla po právu zkrachovat.
Ne tak hranická továrna výše zmíněné firmy: tu chce česká vláda "zachránit" (čti: chce ji zachránit z našich peněz).
Blíží se totiž volby a spousta nezaměstnaných v Hranicích by mohla připomenout i dalším regionům s obdobnými podniky, jak mohou dopadnout.
Všechno špatně: vsaďte se, že nakonec zaplatíme za tuto předvolební vládní šílenost nemalý balík. A útěcha, že v případě krachu vrátí společnost státu investiční pobídku ve výši 1,5 miliardy korun, kterou už vyfasovala z našich vysokánských daní? Obávám se, že jsou to zase jen předvolební řečičky - moc bych se divil, kdyby hranická firma nebyla právně zcela oddělena od mateřské firmy a na vrácení peněz neměla ani korunu.

Včera začal proces s europoslancem Vladimírem Železným, obviněným z celního úniku při dovozu obrazů.
Vzhledem k indiciím (údajný spolupachatel Novotny je Američan, k soudu se odmítl dostavit a vše nasvědčuje tomu, že má nějaký důvod Železného zkoupat a vzhledem ke" kvalitám" české justice) bude velmi zajímavé tento soudní proces bedlivě sledovat.

Velmi podivnou věc si začali štěbetat pražští vrabci: v dubnu prý má být vzata do vazby (pod jakoukoliv záminkou, zato však s patřičným humbukem, jak už to v Česku chodváí) bývalá ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.
Politické důvody zdají se být nasnadě: dodalo by to na vážnosti minulým výkřikům neoblíbeného a téměř nevolitelného Davida Ratha, potěšilo by to ty nejprimitivnější voliče ČSSD (a přetáhlo hlasy komunistů) a ještě více by je to utvrdilo ve víře v "pevnou ruku" Paroubka. Také by to ještě více zastrašilo jeho oponenty ( to v Česku funguje beze zbytku).
Pokud se tak stane, máme jediné dvě možnosti: červnovou volební defenestraci Paroubka a jeho gangu nebo emigraci.
Velm vřelei doporučuji to první.

Obdobné v malém předvádí nyní Paroubkův mouřením Jandák na ministerstvu kultury: po památkářích se chystá propustit veškeré kastelány - a přijmout zpět jen některé. Důvod: jsou kastelány už moc dlouho.
Nejde, pochopitelně, o nic jiného než šíření strachu ve společnosti (pamětníci z let 1945 - 49 mohou vyprávět!!).
Vždyť jste si dozajista všimli, že při stávce lékárníků byly všechny lékárny ve státních zařízeních otevřené - všichni věděli, že by jinak pod nějakou záminkou letěli.

Víte jaký je rozdíl mezi Paroubkem a sněhulákem? Sněhuláka můžete kopnout do prdele během celé zimy, kdežto Paroubka jenom v červnu.

Již staří Římané věděli, že
Altissima quaeque flumina minimo labuntur sono,
tedy: Nejhlubší řeky dělají nejméně hluku.