PÁTEČNÍ GLOSY 13.01.2006

Miroslava Macka
Rychlovlaky Pendolino začaly jezdit se šestiletým zpožděním, stály mnohem více, než měly, celkem 4,4 miliardy korun a během posledního týdne měly už tři poruchy, které vlaky odstavily.
Řekl bych, že tento rychlovlak je ukázkou vládnutí v Česku v kostce.

Stejnou ukázkou je ovšem odchod - neodchod poslance ČSSD Michala Krause z funkcí. Oznámil totiž krásným jazykem, že "dokud se všechny okolnosti této uměle vytvořené kauzy příslušnými orgány neobjasní, rozhodl jsem se v zájmu sociální demokracie a obecné politické kultury nezastávat vrcholné politické funkce" - a zůstal poslancem Parlamentu České republiky.

Podle auditu společnosti PriceWaterhouseCoopers je možno propustit ze senátu každého šestého zaměstnance, vedení senátu se však do takového propouštění příliš nechce. Funkčnost, tohle slovo mají za zaklínadlo. Jsem ovšem přesvědčen, že kdyby ty nadbytečné zaměstnance propustili, funkčnost senátu by se mohla jedině zvýšit. A navíc by mohli vyžadovat obdobné audity ve všech úřadech - bez ohledu na to, že něco takového svým ministrům premiér Paroubek ve volebním roce zatrhl, neboť chce být znovuzvolen, ať nás to stojí, co to stojí...

Být lékařem, asi bych zvolil za nového prezidenta České lékařské komory Martina Jana Stráského - má kulturu vystupování, jasno v tom, co chce a navíc prosazuje po svém příchodu okamžitý forenzní audit této Rathem prolezlé organizace, což je věc více než chvályhodná.

Další peníze putují z našich kapes na předvolební úplatky potenciálním voličům: vláda chce rozdělit mezi mladé žadatele o půjčku na modernizaci bytů téměř miliardu korun. Ach jo....

Již staří Římané jednali moudře: Aetate fruere - mobili cursu fugit, tedy Užívej života - pádí jak zběsilý.