ÚTERNÍ GLOSY 27.12.2005

Miroslava Macka
Záhy po přijetí zákona o registrovaném partnerství zjistili právníci, že má "drobnou" chybu: v případě "rozvodu" registrovaného partnerství hrozí tahanice o majetek, neboť tuto nejcitlivější oblast zákon neřeší tak jako občanský zákoník, tedy společným vlastnictvím manželů.
Jsem ovšem přesvědčen, že největším omylem je sám speciální zákon o registrovaném partnerství. Kdybych byl autokratem, řešil bych soužití homosexuálních párů jednoduchou úpravou občanského zákoníku dle zásady, že neexistuje na světě problém, který nejde vyřešit kvalitní smlouvou.

Papež Benedikt XVI. ve svém vánočním projevu Orbi et urbi prohlásil, že lidstvo "se stane obětí úspěchů své inteligence a technických vymožeností."
Klasická tmářská věta, zaznívající celá staletí. Pochopitelně, neboť není většího přirozeného nepřítele slepé víry, než je pochybovačný rozum.
Navíc jsem kacířsky přesvědčen, že se v rámci dalšího pokroku ve výzkumu mozku přijde i na to, proč někteří lidé věří v Boha a jiní ne - a od toho je už jen krůček k preparátu, který může udělat z člověka věřícího nevěřícího (a naopak).
Jsem totiž přesvědčen, že i víra či nevíra je výsledkem fyzikálně chemických procesů v mozku - a nikoliv úradek Boží. Byť mi mnozí namítnou, že i ty fyzikálně chemické procesy jsou dílem Božím.

Docela jsem se bavil při šotu televize ( nepamatuji si které), v němž sociální pracovnice a náhodně zastavení občané kritizovaly návrh na silně zvýšené porodné, neboť bude motivovat některé cikánky, aby počaly, porodily, vyzvedly si porodné a dítě odložily do ústavu.
Bavil jsem se tím, jak se všichni snažili říct toto jinými slovy, aby je někdo náhodou nenapadnul za rasizmus či politickou nekorektnost. Uff.

Stanislav Jerzy Lec:
Byl upřímný: chválil vždy každý režim.