ČTVRTEČNÍ GLOSY 22.12.2005

Miroslava Macka
A tak se mi doneslo, že horkým, nejžhavějším Paroubkovým kandidátem na funkci nového šéfa VZP je Tonda Pečenka, M.D., K.P. (Kriste Pane!) - nakonec, není to nic překvapivého, vždyť každý je hoden mzdy své, byť by to bylo třicet stříbrných.
Avšak protože by bylo předvolebně mediálně výhodné nebýt zvolen jen poslanci ČSSD a komunistů ( násilné převzetí největší zdravotní pojišťovny bolševiky by se to pak mohlo právem nazývat), už prý dostali někteří poslanci ODS echo, že pokud by někteří pro něj zvedli ruku, ustane pak neustálé prstíčkem hrabání a hledání spojitostí mezi VZP a ODS, ba i některé nemocniční krcálky, vypadnuté ze sítě veřejně prospěšných zařízení, budou moci někteří členové ODS, toužící stát se podnikateli ve zdravotnictví, zprivatizovat.
Jak znám Tondu Pečenku a některé poslance ODS a lidi za nimi, nemohu říct, že bych tomu rovnou nevěřil.
A proto dělám tento klasický "pre - empting maneuver", abych jim takové případné nápady zatraceně ztížil zrealizovat.

Nemocenskou by napříště měli v prvních dvou týdnech platit zaměstnavatelé, říká nově přijatý zákon. Proboha proč? Nemoc je přece typická pojistná událost a pojistné ve výši určené pojistnou smlouvou. by tedy měly chořícím vyplácet vzájemně si konkurující nemocenské pojišťovny. Jenže to by nebyl socialismus, že?

VZP začne rušit smlouvy s některými poskytovateli zdravotní péče. Principiálně je to v pořádku, někde je opravdu předoktorováno a přenemocnicováno, obávám se ovšem, když to nemohou dělat samy pojišťovny, značně nezávislejší než doposud, ale jejich prostřednictvím stát s lidmi typu Paroubka, Ratha či Pečenky, že nebude použito kritérium "poměr cena - kvalita", ale hledisko zatraceně třídní.
Holt, když dva dělají totéž, není to vždycky totéž.
Chystám se o tom napsat během svátků velký článek.

A tak se nám oženil Elton John a byl z toho docela cirkus, ba i premiér Blair mu gratuloval, vždyť jde o nezanedbatelná čtyři procenta potenciálních voličů. Správně by ovšem mělo zaznít, že se omužil nebo oregistroval.

Stanislav Jerzy Lec:
Ani slovníky nesmíme brát doslova.