STŘEDEČNÍ GLOSY 21.12.2005

Miroslava Macka
Včera se mi stalo něco, co už léta ne: ráno jsem docela dost zaspal. Moje žena totiž u nás pořádala každoměsíční "babinec" a dámy si, když jsou ty Vánoce, si netradičně přály i pánskou (tedy moji) společnost a protože jde o dámy velmi půvabné, nešlo odmítnout.
Což znamenalo odchod na lože v nekřesťansky pozdní hodinu a výše zmíněné ranní zaspání.
Přijměte tedy moji omluvu za včerejší pauzu v glosování.

Jaké to překvapení! Policie odložila případ bytu expremiéra Stanislava Grosse s tím, že se nedopustil žádného trestného činu. Jakého se měl dopustit a co vlastně vyšetřovala, jsme se pochopitelně nedozvěděli.
Nejlepší ovšem je, že Gross teď vykřikuje: vidíte, všechno bylo úplně v pořádku. Což je pitomost: v pořádku totiž nebylo hlavně to, že se nám tehdejší premiér snažil namluvit, že chybějící peníze na byt mu poskytl strýček Vik, jemuž je zase poskytl novinář Rod - a této historce, doufám, nevěří ani ten nejtupější policista.

Jsme země neomezených možností: ministr vnitra Bublan pozval včera do sněmovny dva vyšetřovatele, aby poslance přesvědčili, že je záhodno vydat stíhání poslance ODS Doležala, který se měl dopustit uplácení.
Vzpomeňte se, prosím, na má slova, která jsem adresoval na těchto stránkách novinářům: podívejte se, co znamená výraz "vertikální diskreditace", neboť právě tuto metodu začne ČSSD ( v ruce k tomu má dostatek státních mocenských nástrojů) v předvolebním b oji používat.
A že se dlouho, dlouho po volbách zjistí, že se nic tvrzeného nestalo? Po volbách, po volbách...

Titulek na prví stránce dnešních Lidovek zní "Rath: VZP musí propouštět." Seštíhlení a zefektivnění práce si lze dozajista docela dobře představit i u VZP, je však cosi velmi shnilého ve státě, kde o veřejnoprávní instituci rozhodují nikým nevolení státní úředníci.
Mizerně (až zločinně) ovšem hospodaří i sám Rath: ministerstvo zdravotnictví za naše daně objednalo v MF Dnes inzeráty, kterými vychvaluje zákon o neziskových organizacích a zároveň je součástí předvolební kampaně - viz slova o tom, že zákon "brání plošné privatizaci nemocnic, kde je hrozba, že mohou dopadnout jako podniky privatizované v začátku devadesátých let ( např. Poldi Kladno, Škoda Plzeň...)"
To je však přece už práce pro policii, neboť jde o jasné zneužití státních financí! Vsaďte se však, že se nebude dít nic.

Prosím Vás, můžete mi někdo vysvětlit slova Puchejře Paroubka, která pronesl na své včerejší tiskovce, kde se obul do novináře Steigerwalda?
Řekl totiž doslova: "Musím říci, že dnešní článek pana Steigerwalda, bývalého to bolševika, svazáka, normalizačního scénáristy, nyní pohůnka ODS, který se pohyboval ideově po linii Klaus, Macek, Salzmann, jako manžel Salzmannovy dcery..."

Stanislav Jerzy Lec:
Co je tragedie a co komedie se pozná až časem.