PÁTEČNÍ GLOSY 25.11.2005

Miroslava Macka
Čtenář glos I. S. mi zaslal následující zážitek:

Vážený pane doktore,
právě jsem se vrátil z pražského obchodního rejstříku, kde jsem požadoval okopírovat několik listin ze spisu. Všem příznivcům této vlády a zejména ministra Němce (tuším, že soudy pod něj spadají) bych tento zážitek doporučil na vystřízlivění.
Nejdříve tedy nezbytná zevrubná kontrola tašky - díky příjemné policistce se dá snést.
A pak už jedete jak v tobogánu. Před dveřmi číslo 073 fronta 6-ti lidí. Co chvíli vykoukne jiná paní (nakonec jsem zjistil, že jsou tam tři) a zeptá se "Máte všichni objednáno?" Dobrá, jdu si tedy objednat. A pak už jen čekáte ve frontě, žádné pořadové lístky, žádná možnost objednat si okopírování na další den.
Otvírací doba každý den 9 -11 a dvakrát týdně navíc 2,5 a 3,5 hodiny odpoledne. Úžasné. Dle komentářů spolustojících zjistím, že v jedenáct se zavře krám a nazdar.
Stojím půl hodiny, hodinu a nakonec po hodině a 20 minutách se dočkám. Samotný akt trvá cca 10 minut protože si to musím dělat celé sám. Na jakési historické kopírce.
Důvod čekání a čekání je zřejmý - v miniaturní kanceláři jsou tři stoly, dvě kopírky a tři úřednice (docela milé).
Jedna kopie stojí 15,- Kč, kolky se nevedou - musíte naproti do trafiky (a absolvovat znovu prohlídku).
A tak protože někdo si neumí spočítat, kolik lidí do této kanceláře denně chodí, jak dlouho trvá průměrná návštěva a přiměřeně tomu rozšířit prostory tak tam zbytečně ztratíte čas a mnohdy i nervy.
Stát někde 1,5 hodiny, jen proto že od státu, kterému to musím dát něco potřebuji je ponižující. Platíme daně jako mourovatí a ještě za jednu kopii zaplatíte 15 korun.
Je fakt, že ty tři úřednice je potřeba nějak zaplatit.
Troufnu si tvrdit, že toto je klasické podhoubí pro korupci, protože jen za mé přítomnosti tam bylo vyřízeno těmito úřednicemi několik zákazníků mimo pořadí.
A o té otevírací době pro lid, škoda mluvit.
Pracuji jako celá řada dalších občanů této republiky, řádně platím vše, včetně daní včas a od státu takřka nic nenárokuji.Rád bych měl na oplátku zajištěnou běžnou bezpečnost a služby státní správy úměrně mým daním.Tak, jak to funguje dosud, je to jen výsměch řádným plátcům daní.

Můj včerejší text z Lidovek, adresovaný útvaru pro odhalování korupce policie ČR:

Vážení,

rád bych Vás upozornil na ohromný případ korupce, který v současnosti probíhá přímo před našima očima, všichni o něm vědí, a ač mnozí nemlčí a informací o něm máme více než dost,
Váš útvar na něj pranic nereaguje.
V současné době se totiž většina z 200 poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky rozhodla, že si za naše peníze, které by měly co nejefektivněji sloužit prospěchu věcí veřejných, zajistí svoji osobní volební kampaň. A to formou uplácení potenciálních voličů.
Celkem jde o více než 1200 těchto pokusů, celkem za 5.8 ,miliardy korun českých, alespoň tolik a za tolik se jich sešlo v rozpočtovém výboru Sněmovny.
Samozřejmě nepředpokládejte, že korupčníci budou o této své činnosti mluvit jako o korupci - naopak, zahalí ji, pochopitelně, do ušlechtilých až nejušlechtilejších slov. Jak to ostatně vyjádřil člen rozpočtového výboru Sněmovny Miroslav Kalousek: "Drtivá většina návrhů na profinancování nemůže nikoho urážet, je to vlastně program rozvoje venkova..."
To by Vás ovšem nemělo odradit. Vždyť jistě by Vás také ani nenapadlo odložit případ člověka, který by třeba uplácel radní nějaké obce, aby získal nemalou výhodu (kupříkladu obecní zakázku) a hájil se tím, že to přece nemůže nikoho urážet, vždyť jde o rozvoj venkova a na tu stavbu už všichni čekají.
Obávám se však, že na tak velkých rybách si nakonec vylámete zuby a naši korupčníci se nám budou smát do obličejů další čtyři roky.

S pozdravem a povzdychem ....


Stanislav Jerzy Lec:
V případě filozofa je stětí hlavy úplná katastrofa.