ÚTERNÍ GLOSY 15.11.2005

Miroslava Macka
Včera jsem si neudělal volno, jen vážně zlobil počítač, ale vše je už v pořádku.

Předseda lidovců Kalousek na víkendovém sjezdu načrtl, co bude volebním tahákem jeho strany v červnových volbách: reforma policie. "Dosud žádná strana nenašla odvahu k návrhu komplexní reformy policie. Předložme vlastní návrh reformy, která si klade za cíl výrazné zvýšení efektivity práce v ochraně života, zdraví a majetku občanů a v boji proti korupci", prohlásil doslova.
Krásná slova, krásná slova, ale bohužel jen slova. Neboť stále obecně platí naučení majitelky bordelu: Když jsou zákazníci nespokojeni, je zapotřebí vyházet kurvy a nikoliv šoupat s postelemi.

A tak podle průzkumu agentury STEM je 79 procent voličů ČSSD přesvědčeno, že za dluhy Všeobecné zdravotní pojišťovny si může VZP sama a nikoliv špatná ministerská rozhodnutí, nutící pojišťovnu k výdajům, na které neměla a nemá.
Klasické vítězství ideologie nad zdravým rozumem.
Což takhle, soudružky a soudruzi, seznámit se s fakty?

Můj páteční text z Lidovek, adresovaný ředitelce VZP Jiřině Musílkové:

Vážená paní ředitelko,
jsem přesvědčen, že se stejně jako já nestačíte divit plánům nového ministra zdravotnictví zavést ve Všeobecné zdravotní pojišťovně nucenou správu, přičemž uváděným důvodem je "neplnění zákonných povinností", především však narůstání jejího dluhu.
Také já si říkám, jak neuvěřitelně hlasitě křičí v tomto případě zloděj "Chyťte zloděje!", neboť to byl hlavně dr. Rath, který v čele odborů a pak Lékařské komory, tlačil na neschopné ministry zdravotnictví z ČSSD, aby navzdory Vašim exaktním propočtům a číslům zvyšovali pro Vás závaznými vyhláškami a nařízeními platy a platby hlavně státním zaměstnancům ve zdravotnictví.
Dr. Rath si tak za peníze VZP budoval svoji politickou kariéru a teď bez mrknutí oka a beze stopy studu hází veškerou odpovědnost za stav financí VZP na Vaši hlavu.
Že je v tomto nechutném činění podporován premiérem není nic nepochopitelného: Jiří Paroubek jen vycítil další příležitost ukázat tupému stádu, jaký je to štramácký vůdce smečky, rázně řešící" problémy, které jeho strana v posledních letech za jeho mlčenlivého přihlížení vytvořila.
Když ovšem nad celou situací uvažuji řekněme s historickým nadhledem, příliš podivné se mi to nezdá. Vždyť není nic kratšího než politická paměť veřejnosti a také příklady vládců a politiků, kteří křikem, dupotem a tím zdáním efektivní činorodosti oblbli celé národy, jsou v historii bohužel velmi běžné.
To nás ovšem nesmí vést k tomu, abychom těmto lidem vyklízeli prostor, právě naopak.
Přeju pevné nervy, hodně štěstí a úspěch...

Můj včerejší text z Lidovek,adresovaný ženám a mužům pera:
Dostal jsem v týdnu zajímavý mail od jednoho pracovníka Nejvyššího kontrolního úřadu, tedy dozajista člověka s množstvím informací, týkající se "hospodaření" Pozemkového fondu.
Ten mail zněl: Kdyby si všichni slušní a odborně zdatní novináři podrobně pročetli publikované kontrolní závěry NKÚ, publikované na www.nku.cz pod čísly 04/39, 02/14 a 99/07 a řádně je analyzovali, lehce by zjistili, že už v roce 2000ai 2002 NKÚ zjistil, že dochází ke spekulacím s pozemky, stát prostřednictvím Pozemkového fondu nezvládá náhrady oprávněným restituentům ( kupodivu obzvláště v okolí Prahy) a ti pak prodávají své nároky překupníkům, kterým pak "stát" najednou nějaké ( čti = lukrativní) pozemky najde, že jim "stát" odpouští daně z převodu (04/39) a to vše již dlouho pod taktovkou ČSSD, takže ta poslední odvolání jsou jen kamínky ve strategické hře, jak zřejmě přijít k černým penězům do pokladny partaje za peníze "nepřátel sociálního státu" - restituentů.
A pravicové partaje, jejichž jeden bývalý člen byl prezidentem kontrolní instituce, hlídající účelnost utrácení státních peněz, neumějí využít takové informace ve svůj prospěch, což se dá téměř nazvat neschopností!
Tolik mail. A tak jen doufám, že se do toho my od pera konečně pustíme a co hlavně, že zjistíme a zveřejníme do jednoho lidi, kteří byli u toho a vůbec vše, co vypátráme.
Byť si nemyslím, že provize za tyto lumpárny někdy doputovaly do nějaké stranické pokladny - to mnohem spíše zůstaly za nehty lidem, kteří se vládnoucí stranou či svým stranickým vlivem a známostmi jen oháněli.

Stanislav Jerzy Lec: U některých lidí se ideály člověka vejdou do normalizované rakve.

Milá děvčata,
musím si postěžovat na svoji manželku a doufám jen, že totéž neděláte těm svým: moje paní totiž rozlišuje jen dva způsoby, kterými lze něco udělat, učinit, provést, odpracovat. A to jejím způsobem nebo blbě. To, že může existovat také způsob JINÝ, ba někdy dokonce vedoucí k lepšímu výsledku, vůbec nebere v potaz.
Což je, vzhledem k tomu, že po mně často přečasto chce, abych něco udělal či zařídil, docela stresující.
A tak Vás prosím, buďte na ty svoje vlídnější a bertepři společném soužití v potaz, že také existují jiné způsoby konání, než jakými konáte Vy. Moc děkuju.