STŘEDEČNÍ GLOSY 9.11.2005

Miroslava Macka
20051109

Nad zprávou o nižším počtu lidí bez práce mě jednak napadlo, že by se měly striktně používat výrazy nezaměstnanost a zaměstnanost, a nikoliv lidé bez práce, neboť práce je vždycky dost a nikdo bez ní bez vlastního přičinění nikdy být nemusí, jednak by mě zajímal údaj počtu lidí bez zaměstnání, kdyby se propustili všichni zbytní a zbyteční zaměstnanci různých ještě zbytnějších a zbytečnějších institucí. Neboť umělá zaměstnanost je u nás vysoká, vysokánská.

Jedna špatná zpráva: vína ročníku 2005 budou v Čechách a na Moravě velmi průměrná. Což mi připomíná: ke každé kladné informaci, byť na ní nemá sebenepatrnější podíl, se většinou hlásí náš soudruh premiér. Podle stejné logiky ovšem může i za ten špatný ročník vín. Měl by se stydět.

Dne jsem si přečetl v Právu text Aleny Gajdůškové a neuvěřitelně jsem oceňoval její nebetyčnou ironii, s jakou píše o okolnostech nástupu Vladimíra Špidly na post eurokomisaře. Jeden příklad za všechny: "Byl nominován Miloš Kužvart. Splňoval všechna kritéria - jazykové znalosti, politickou zkušenost ve vládní pozici i odbornost".
Teprve na konci jsem se dočetl, že autorka byla poradkyní premiéra Špidly a celý text myslí zcela smrtelně vážně! Uff!

Můj včerejší text z Lidovek, adresovaný ministru zdravotnictví dr. Rathovi:

Vážený pane ministře,
byť nepatříte k lidem, ke kterým bych shlížel s obdivem, jeden velký klad Vám nemohu upřít, a tím je výběr Vašich poradců. Neznám sice ředitelku FN v Plzni J. Kuncovou, lépe však znám nynějšího ekonomického náměstka motolské nemocnice J.Čihaře a zrovna tak ředitele nemocnice Na Homolce O. Šubrta, kterého si velmi vážím.
Mám však, přiznám se, jeden velký problém: vím totiž, co Vám Vaši poradci, pokud budou chtít opravdu pomoci českému zdravotnictví z letitých problémů, musí zákonitě radit. Avšak nedovedu si představit, že by vám to Váš premiér v době předvolební dovolil udělat, neboť téměř veškerá nezbytná opatření by popudila většinu jeho potenciálních voličů.
Zrovna tak si ovšem nedovedu představit, že byste nezbytné kroky mohl uvést v život po volbách: v případě vítězství ČSSD a její menšinové vlády, podporované komunisty (napříč politickým spektrem by se tomu ovšem říkalo) byste spíše musel oprášit model státního zdravotnictví s trpěnými soukromými lékaři, svázanými stovkami omezení a zákazů a v jiné vládě rozhodně nebudete.
A tak mi z toho vychází, že navzdory kvalitním a znalým poradcům, budete do voleb vytloukat klín klínem a problémy dílem uplácet z veřejných peněz a dílem zametat pod koberec, jen aby levicoví voliči nebyli příliš znejistěni.
A po volbách, pokud byste zůstal ministrem ve výše zmíněné vládě, byste, jak již jsem shora řekl, moc prostoru k prosazování názorů svých poradců neměl, tedy přesně řečeno, prostor byste neměl žádný. Jak se na tento problém díváte Vy?Čtenář glos L.V. mi zaslal následující poznámku:

Vážený pane Macku,
z aforismů Stanislawa Jerzyho Lece, kterého jste začal tento týden citovat ve Vašich glosách, si poslední dobou vybavuji zejména jeden (zvláště v souvislosti s neúnavnými socialistickými pečovateli o veřejné blaho obyvatel v české kotlině i jinde v EU):
"Vždy se najdou Eskymáci, kteří vypracují pro obyvatele Konga pokyny, co dělat v době velkých veder".
Přiznám se Vám, že v takovém případě se často v duchu odreaguji výkřikem jiného Mistra - pana Kodeta: "Proletáři všech zemí, vyližte si prdel !!!".

Stanislav Jerzy Lec:
Nedopusť, aby si tvoje mozkové závity někdo omotal kolem prstu.